از دل خون چاووشي تا عاشقانه خواجه اميري

آلبوم موسیقی «كربلا جغرافیای یك تاریخ» منتشر شد
۹۵/۰۸/۲۹
موسیقی نمایش «هفت مجلس در عزا و معجزه» به اتمام رسید
۹۵/۰۸/۲۹
نمایش همه

chavoshi-khajeamiri

از دل خون چاووشي تا عاشقانه خواجه اميري

به مناسب اربعين و مراسم پياده‌روي عظيم آن، خوانندگان شناخته شده موسيقي پاپ کشور قطعاتي را منتشر کرده‌اند تا موسيقي کشور نيز رنگ و بوي اربعين بگيرد.
به گزارش اريا به نقل از سينماخبر، در اين چند سال، شيعيان جهان تلاش کرده‌اند مراسم اربعين را هرچه باشکوه‌تر برپا کنند و با برگزاري پياده‌روي اربعين ارادت خود به سرور و سالار شهيدان را به نمايش بگذارند. در اين ميان، آهنگسازان و خوانندگان شناخته شده کشور که پيش از اين، با اجراي قطعات مناسبتي تلاش داشتند موسيقي پاپ را هرچه بيشتر با هنر آييني آشتي دهند، بتازگي قطعاتي را براي پاسداشت اربعين و پياده‌روي عظيم آن اجرا کرده‌اند. محسن چاوشي با «دل خون»، رضا صادقي با «هم‌قدم» و «پياده‌ها»، احسان خواجه‌اميري با ترانه «آتش عطش» و حامد زماني با «خادم‌الحسين» از جمله اين خوانندگان هستند.
پيش از اين تلاش‌هايي در اين زمينه شده بود تا تابوي موسيقي در ايام محرم شکسته شود. براي مثال غلام کويتي‌پور از مداحان سرشناس کشور با انتشار آلبوم «غريبانه» سعي در پيوند مداحي با موسيقي پاپ داشت. در ايام محرم نيز خوانندگاني چون مجيد اخشابي با قطعه «سردار بي‌سر»، حامد همايون با قطعه «هيهات…»، سامان احتشامي با قطعه «شهادت‌نامه» با صداي احسان کرمي و… قطعاتي در پاسداشت محرم و عرض ارادت به شهيدان کربلا ارائه کرده بودند، اما انتشار قطعاتي در باب اربعين تلاش تازه‌اي است که افزون بر بعد مذهبي، بعدي سياسي و اعتقادي نيز به اين آثار مي‌بخشد.
راهپيمايي سياسي مذهبي
احد قدمي، مداح اهل بيت در تحليل خود از راهپيمايي عظيم اربعين مي‌گويد: از معصوم پرسيدند زيارت سيدالشهدا چه حکمي دارد؟ فرمودند اگر مي‌توانيد هفته‌اي يک بار، نمي‌توانيد ماهي يک بار، باز هم نمي‌توانيد چند ماه يک بار مشرف شويد. او با بيان اين‌که حالا در ايام اربعين بايد گفت افزون بر بحث زيارت کربلا، با يک راهپيمايي سياسي مذهبي براي تشيع مواجه هستيم، مي‌افزايد: اين راهپيمايي نوعي نشر مباني قيام حضرت سيدالشهدا به عالم است. متاسفانه بحث تشيع همواره مظلوم بوده و مورد ظلم قرار گرفته است و راهپيمايي اربعين و خيل عظيم مردم باعث پيام انتقال واقعه عاشورا به جهان مي‌شود.
وي درباره انتقاداتي که به اشعار و ريتم‌هاي نوحه‌خوانان وارد مي‌شود؛ با اشاره به اين‌که سخيف بودن ريتم و اشعار نوحه‌ها را نمي‌پذيرد، عنوان مي‌کند: مباني مداحي و خط سير را مقام معظم رهبري مشخص کردند که اگر رعايت شود شاهد آن مسائل نخواهيم بود. الحمدلله در چند سال گذشته نسل جواني که به اين عرصه وارد شده، نسلي انقلابي و برآمده از هيات‌هاست.
به گفته اين مداح، بيشتر نوحه‌ها هم شعر وزين و سنگين دارند و هم ريتم آهنگين نوحه‌ها با مباني مورد تاکيد حضرت آقا همخواني دارد، البته استثنائاتي است و در همه جا کساني هستند که آب در آسياب دشمن مي‌ريزند، اما در مداحي و نوحه‌خواني جو غالب انقلابي است و از اشعار سنگين و وزين و شورهاي خوب و برگرفته از ملودي اسلامي استفاده مي‌شود.
قدمي که نوحه «من علمدارم علمدار» را خوانده است، درباره تلاش آهنگسازان و خوانندگان پاپ براي توليد خوراک معنوي براي زائران اربعين، به جام‌جم مي‌گويد: در اين زمينه هم مانند مداحي بايد به آنچه مقام معظم رهبري فرموده‌اند، توجه کرد.
آنچه از دل برآيد، بر دل نشيند
فريد سعادتمند، آهنگساز قطعه «هم‌قدم» به خوانندگي رضا صادقي با اشاره به اين‌که به لطف امام حسين(ع) واکنش‌ها به اين قطعه از سوي مخاطبان خوب بوده است، مي‌گويد: براي ساخت قطعه‌اي درباره واقعه کربلا و امام حسين(ع)، بايد به اباعبدالله(ع) عشق و علاقه داشت که آنچه از دل برآيد، بر دل نشيند.
آهنگساز سريال‌هاي «ارمغان تاريکي» و «هانيه» که در حال حاضر مشغول آهنگسازي براي سريال «نفس» براي شبکه سه و آهنگسازي براي آلبومي با صداي سالار عقيلي است، درباره پيش‌بيني‌اش از تمايل بيشتر خوانندگان موسيقي پاپ براي اجراي کارهايي در وصف امام حسين‌(ع) با بيان اين‌که اين موضوع بستگي به علاقه شخصي دارد و اجراي آثاري اينچنيني به اعتقاد شخصي نيازمند است، مي‌افزايد: بايد اين موضوع دغدغه شخصي آهنگساز و خواننده نيز باشد، نه اين‌که به صرف سفارش از سوي سازمان و نهادي بخواهد اثري توليد کرده باشد. سعادتمند معتقد است وقتي اثري رنگ مذهبي مي‌گيرد، بايد محتواي مناسبي هم داشته باشد، نه اين‌که به صرف مذهبي بودن شعر آن را در هر مُد و گامي خواند.
عرض ارادت چاوشي به سالار شهيدان
محسن چاوشي که پيشتر قطعاتي با زمينه مذهبي و درباره امام رضا(ع) و امام حسين(ع) خوانده بود، بتازگي با خواندن قطعه‌اي با نام «دل خون» درباره مراسم اربعين ارادت خود را به سالار شهيدان نشان داد. اين اثر که از تازه‌ترين توليدات مرکز آواي انقلاب اسلامي (مأوا) است، با آهنگسازي و صداي محسن چاوشي و براساس ترانه‌اي از حسين صفا با مضمون حضرت سيدالشهدا عليه‌السلام تهيه شده است.
دست پر رضا صادقي
رضا صادقي افزون بر اين‌که هر سال در بوشهر مداحي مي‌کند، در مورد خواندن قطعاتي که رنگ و بوي مذهبي، اعتقادي و ميهني دارد نيز از خوانندگان پيشگام است. از آخرين آثار او در اين زمينه مي‌توان به قطعه‌اي که براي شهداي غواص خوانده، اشاره کرد. او براي مراسم اربعين نيز دو ترانه «همقدم» و «پياده‌ها» را آماده کرده که قطعه پياده‌ها به عنوان تيتراژ برنامه‌اي با همين نام در ايام اربعين از تلويزيون پخش مي‌شود.
خواجه‌اميري و عاشقانه‌اي براي اربعين
احسان خواجه‌اميري که شهرتش بيشتر بواسطه اجراي قطعات عاشقانه است اين بار به سراغ ترانه‌اي با مضمون مذهبي رفته و پياده‌روي اربعين را دستمايه اجراي اين اثر قرار داده است. در بخشي از اين قطعه که ترانه آن را افشين يداللهي سروده، آمده است: ز خون به ناحق به زمين ريخته آن روز / سروي به بلنداي زمان سايه حق شد
آقا من جا موندم
يکي از مراکزي که در توليد محتواي آييني بسيار موفق عمل کرده، سازمان رسانه‌اي «اوج» است. اين سازمان در آستانه ايام عزاداري اربعين حسيني، دو موزيک ويدئو با اين مضمون و عنوان‌هاي «لبيک يا حسين(ع)» و «آقا من جا موندم» منتشر کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است. موزيک ويدئوي متفاوت «لبيک يا حسين» در کشور لبنان توليد شده و کلام و موسيقي آن عربي است.يکي ديگر از موزيک ويدئوهايي که بتازگي و در رثاي سالار شهيدان و عزاداري اربعين منتشر شده، «آقا من جا موندم» نام دارد. اين اثر با صداي صابر خراساني و همراهي حاج احمد واعظي توليد شده است.

دیدگاه ها بسته شده است