لوريس چکناواريان هيچ‌چيز در دنيا بدون موسيقي نمي‌شود

لوريس چکناواريان هيچ‌چيز در دنيا بدون موسيقي نمي‌شود

موسيقي چون از حس و قلب مي‌‎آيد مي‌تواند، به پر رنگ‌تر کردن ديگر هنرها کمک کند.

لوريس چکناواريان رهبر ارکستر موسيقي، در خصوص پيوند ميان سينما و موسيقي گفت: موسيقي مهم‌ترين هنر است و احساس دروني هر کاري، از تابلو نقاشي گرفته تا سينما و تئاتر را نشان مي‌دهد و وجود موسيقي هر کمبودي را مي‌‎تواند پر کند. وي ادامه داد: اين اصل، زندگي را نيز در بر مي‌گيرد. هيچ‌چيز در دنيا بدون موسيقي نمي‌شود، حتي زماني که مي‌خواهيم با خدا صحبت کنيم، اگر موسيقي نباشد نمي‌شود. موسيقي زبان خداست.
چکناواريان درخصوص نياز فيلم به موسيقي عنوان کرد: فيلم خوب نيازمند موسيقي خوب است، البته گاهي وقت‌ها هم امکان دارد نيازي به موسيقي نباشد. براي مثال زماني مرحوم عباس کيارستمي خواست براي فيلمش موسيقي بنويسم و وقتي فيلم را ديدم به او گفتم اين اثر به موسيقي نياز ندارد، کيارستمي هم ابتدا ناراحت شد، اما بعد خودش متوجه شد که فيلم نيازي به موسيقي ندارد.
وي در ادامه عنوان کرد: بعضي از مواقع براي فيلم‌‎هاي خاصي موسيقي نياز نيست، که البته به ندرت اين اتفاق مي‌افتد، براي مثال ممکن است که ديالوگ فيلم پر باشد و يا حرکت زياد باشد، يا در نمايي فيلم براي انتقال حس و نشان دادن عمق صحنه به سکوت نياز داشته باشد. چکناواريان در خصوص چگونگي انتخاب مناسب موسيقي براي فيلم، اظهار داشت: اين بستگي به کارگردان دارد، زماني که از آهنگسازي دعوت به کار مي‌کند، خودش هم دقيق به موسيقي وارد شود و توضيحي کامل از آنچه مي‌خواهد را ارائه دهد. آهنگساز نيز با مشارکت و مشورت کارگردان، آهنگ فيلم را بنويسد. البته زماني هم وجود دارد که کارگردان کار موسيقي را به طور کامل به آهنگساز واگذار مي‌کند و اين گونه اگر آهنگساز به صحنه بندي فيلم تسلط نداشته باشد، کار خطرناک مي‌شود و ممکن است فيلم از رساندن مفهوم کلي مورد نظر خود وا بماند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *