لوریس چکناواریان هیچ‌چیز در دنیا بدون موسیقی نمی‌شود

لوریس چکناواریان هیچ‌چیز در دنیا بدون موسیقی نمی‌شود

موسیقی چون از حس و قلب می‌‎آید می‌تواند، به پر رنگ‌تر کردن دیگر هنرها کمک کند.

لوریس چکناواریان رهبر ارکستر موسیقی، در خصوص پیوند میان سینما و موسیقی گفت: موسیقی مهم‌ترین هنر است و احساس درونی هر کاری، از تابلو نقاشی گرفته تا سینما و تئاتر را نشان می‌دهد و وجود موسیقی هر کمبودی را می‌‎تواند پر کند. وی ادامه داد: این اصل، زندگی را نیز در بر می‌گیرد. هیچ‌چیز در دنیا بدون موسیقی نمی‌شود، حتی زمانی که می‌خواهیم با خدا صحبت کنیم، اگر موسیقی نباشد نمی‌شود. موسیقی زبان خداست.
چکناواریان درخصوص نیاز فیلم به موسیقی عنوان کرد: فیلم خوب نیازمند موسیقی خوب است، البته گاهی وقت‌ها هم امکان دارد نیازی به موسیقی نباشد. برای مثال زمانی مرحوم عباس کیارستمی خواست برای فیلمش موسیقی بنویسم و وقتی فیلم را دیدم به او گفتم این اثر به موسیقی نیاز ندارد، کیارستمی هم ابتدا ناراحت شد، اما بعد خودش متوجه شد که فیلم نیازی به موسیقی ندارد.
وی در ادامه عنوان کرد: بعضی از مواقع برای فیلم‌‎های خاصی موسیقی نیاز نیست، که البته به ندرت این اتفاق می‌افتد، برای مثال ممکن است که دیالوگ فیلم پر باشد و یا حرکت زیاد باشد، یا در نمایی فیلم برای انتقال حس و نشان دادن عمق صحنه به سکوت نیاز داشته باشد. چکناواریان در خصوص چگونگی انتخاب مناسب موسیقی برای فیلم، اظهار داشت: این بستگی به کارگردان دارد، زمانی که از آهنگسازی دعوت به کار می‌کند، خودش هم دقیق به موسیقی وارد شود و توضیحی کامل از آنچه می‌خواهد را ارائه دهد. آهنگساز نیز با مشارکت و مشورت کارگردان، آهنگ فیلم را بنویسد. البته زمانی هم وجود دارد که کارگردان کار موسیقی را به طور کامل به آهنگساز واگذار می‌کند و این گونه اگر آهنگساز به صحنه بندی فیلم تسلط نداشته باشد، کار خطرناک می‌شود و ممکن است فیلم از رساندن مفهوم کلی مورد نظر خود وا بماند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *