استاد نورمحمد درپور دار فانی را وداع گفت
۹۴/۰۱/۰۱
دف نوازی به مناسبت روز جهانی زن در ترکیه
۹۴/۰۱/۰۶
سالی که پشت سر گذاشتیم  همراه بود با از دست دادن تعدادی از هنرمندان موسیقی ملی و محلی ایران که فقدان شان ضربه ای به پیکر موسیقی ایران وارد کرد.
همراه با آمدن بهار قصد داریم از هنرمندانی یاد کنیم که در سال 93 از این جهان رخت بر بستند اما آثارشان همچنان در فرهنگ و هنر ایران ماندگار است.
1975007_631842393535613_2077091026_nff8303bad266cf3c036e8a7c28921ec6
مهدی رفعتی
مهدی رفعتی نوازنده پیانو  نوازنده پیانو و آهنگساز 9 فروردین بر اثر بیماری درگذشت. او متولد ۱۳۵۶ شیراز، موسیقی را از سن ۹ سالگی با ساز پیانو آغاز کرد. وی برای تکمیل تحصیلات موسیقی خود به کنسرواتوار تهران رفت و در مقطع کار‌شناسی ارشد آهنگسازی فارغ التحصیل شد. رفعتی  در زمينه موسيقی فيلم نيز فعاليت‌ هايی داشته و چند آلبوم نيز از او به جا مانده است.
download
محمدرضا لطفی
محمدرضا لطفی هنرمند پرآوازه موسیقی ایرانی بعد از یک دوره بیماری صعب العلاج سحرگاه دوازدهم اردیبهشت ماه جان به جان آفرین تسلیم کرد. او متولد شهر گرگان در سال ۱۳۲۵پس از تحصیل در هنرستان و دانشکده موسیقی نزد استادانی چون علی اکبر شهنازی، حبیب الله صالحی،نورعلی برومند،عبدالله دوامی، سعید هرمزی و…به فراگیری موسیقی پرداخت. در برنامه ها و کنسرت های مختلفی در داخل و خارج از کشور با خوانندگان بزرگی به روی صحنه رفت که از آن جمله می توان به جشن هنر ۱۳۵۴در شیراز به همراه محمدرضا شجریان و ناصر فرهنگ‌فر اشاره کرد.
در اجرای ردیف آوازی توسط عبدالله دوامی همکاری داشت . در سال ۱۳۵۳ به عضویت گروه علمی دانشکده موسیقی درآمد و در همین سال همکاری خود را با رادیو آغاز کرد. به مدت یک سال و نیم به عنوان مدیر گروه موسیقی دانشکده موسیقی هنرهای زیبای تهران به کار مشغول شد و پس از آن از این سمت استعفا کرد. در سال ۱۳۵۴ گروه شیدا و کانون موسیقی چاووش را با همکاری هنرمندانی چون حسین علیزاده، پرویز مشکاتیان و علی اکبر شکارچی راه‌اندازی و به بازخوانی و اجرای دوباره آثار گذشتگان پرداخت. پس از انحلال چاووش برای اجرای کنسرت به کشورهای مختلفی سفر کرد و در سال ۱۳۶۵ به آمریکا رفت و در آنجا با بنیان موسسه آوای شیدا به تدریس و تعلیم موسیقی و نوازندگی تار پرداخت.
وی بعد از بیست سال دوری از ایران حدود پنج سال پیش به ایران بازگشت و مجددا فعالیت گسترده ای را آغاز و با باز سازی گروه های شیدا با خوانندگان جوان کنسرت های متعددی را برگزار کرد.
th3dnc1jffrdhshhubpu
نیما وارسته
نیما وارسته، تنظیم کننده و نوازنده موسیقی پاپ 29 اردیبهشت طی حادثه ای و بر اثر نارسایی قلبی درگذشت. او متولد بهمن ماه 1357 بود و از هشت سالگی موسیقی را آغاز کرد. وی جز اولین کسانی بود که در ایران استودیو دیجیتال راه اندازی کرد و در طول فعالیت هنری اش با چهره های سرشناس پاپ به عنوان  آهنگساز ، تنظیم کننده و نوازنده ویولن همکاری داشت. آخرین اجرای این هنرمند در اردیبهشت 93 با گروه بنیامین بهادری در تهران و چند شهر دیگر بود.
Abbas-Kamandi-full
عباس کمندی
عباس کمندی خواننده پیشکسوت کرد ایران پس از یک دوره بیماری 1خردادماه  در سنندج درگذشت. عباس کمندی متولد سال ۱۳۳۱ در شهر سنندج در نوجوانی به شعر و ادبیات علاقه مند شده و به سرودن شعر و ترانه و قصه نویسی رویی آورد.
وی با توجه به استعداد و پشتکاری که داشت به سرعت در سرودن شعر و خواندن آواز به سبک مخصوص خود دست یافت.در ۱۸ سالگی  موفق به دریافت نخستین جایزه در یک مسابقه داستان نویسی در رادیو سنندج شد و بلافاصله توسط مدیر وقت رادیو به کار در رادیو سنندج دعوت شد.در سال ۱۳۵۰ پس از شرکت در یک شب شعر با حضور جمعی از بزرگان ادبیات ایران از جمله “رحیم معینی کرمانشاهی” که با ارایه تنظیم شعر حافظ مسئولیت ترانه سرایی خانه فرهنگ و هنر به عهده وی گذاشته شد.
عباس کمندی در خواندن آواز فولکلور کردی نیز بسیار مسلط و خوب ظاهر شد و آثار فراوانی در این زمینه از خود به جا گذاشته است.
10276982_708919672505058_6721871241818396757_n
علی هاشمی
علی هاشمی از فعالان عرصه فرهنگ و هنر ایران 6 خرداد ماه در بیمارستان شهید رجایی درگذشت. زنده یاد هاشمی از فعالان قدیمی عرصه فرهنگ و هنر بخصوص موسیقی بود که همواره حلقه وصل میان هنرمندان و موسیقی دانان بشمار می آمد. وی در اکثر محافل هنری حضور پر رنگ داشت و با هنرمندانی همچون فریدون مشیری، فرهاد فخرالدینی، محمدرضا شجریان و محمد سریر و … دوستی نزدیک و دیرینه داشت.
IMG_4988-copy
حميد پناهي
حميد پناهي مدرس آواز كلاسيك و بازرس كانون خوانندگان كلاسيك 29 خردادماه بر اثر سكته قلبي درگذشت.او متولد بهمن ماه سال 1334در ساري بود و آموختن موسیقی را از کودکی آغاز کرد. او پیانو را نزد ملک اصلانیان و آواز را از جواکینتو جانینی آموخت. او در آهنگسازی را نزد حسین ناصحی فراگرفت.
زنده ياد پناهي در طول عمر خود شاگردان زيادي تربيت كرد.
reeeez
علاالدین باباشهابی
علاالدین باباشهابی، خواننده کردستانی 5تیرماه در سن 75 سالگی در یکی از بیمارستان های تهران درگذشت. سید علاالدین باباشهابی در سال 1318 در شهر سنندج بدنیا آمد و نوه زنده یاد استاد سید علی اصغر کردستانی خواننده نامدار کرد بود.
وی از سن هفت سالگی با ورود به دبستان، با موسیقی آشنا شد، در سال 1335 با خواندن سرود ای وطن در رادیو سنندج بطور رسمی کار خوانندگی را آغاز کرد و از سال 1346 به تهران آمد. وی با ارکستر کردی، ارکستر رامتین، ارکستر لشکری، ارکستر باربد و ارکستر نکیسا و ارکسترهای فرهنگ و هنر، کار خوانندگی را پس از گذراندن دوره کوتاه سلفژ نزد فرهاد فخرالدینی و آواز نزد زنده یاد محمود کریمی پی گرفت و تا آخر عمرش با رادیو و تلویزیون ایران همکاری داشت.حاصل این تلاش ها اجرای حدود 60 ترانه در ارکسترهای یاد شده بود.
81268449-5876673
سید قدمیار حسینی
سید قدمیار حسینی تنبور نواز پیشکسوت6تیر ماه  در سن 120 سالگی بر اثر کهولت سن دار فانی را وداع گفت. او را به نوعی می توان قدیمی ترین راوی نغمه های باستانی تنبور به حساب آورد. سیدقدمیار حسینی در بکتر متولد شد و تنبور را از همان کودکی از نیاکانش، پدرش و پسر عموهایش که همگی تنبور نواز بودند فرا گرفت.
این هنرمند موسیقی نواحی  نزد سید نصرالدین جیهون آبادی یا خاموشی شاگردی کرد و به دلیل توانایی اش در نوازندگی تنبور از دست استادش یک تنبور دریافت کرده بود. سید قدمیار بر اساس باورهایش هرگز بر روی سن ظاهر نشده بود تا اینکه چند سال قبل در یک جشنواره موسیقی برای او بزرگداشتی ترتیب دادند و پا بر روی سن گذاشت.
81218204-5790576
گنجعلی سلمان زاده
گنجعلی سلمان زاده از سرنا نوازان برجسته موسیقی قشقایی 7 تیرماه به علت ایست قلبی روز جمعه دار فانی را وداع گفت. وی نوازنده برجسته سرنا تاثیر بسزایی بر ساختار موسیقی قشقایی طی 4 دهه گذشته داشته که غیر قابل انکار است. او در ضبط آثاری چون”رقص های قشقایی”، “نغمه های عاشقی” و “چنگی های قشقایی” نیز همکاری کرده بود که این آلبوم ها توانایی خاص این نوازنده سرنا را به خوبی نشان می دهد.
این نوازنده سرنا در جشنواره های مختلفی چون جشنواره موسیقی نواحی کرمان، جشنواره موسیقی  کوچ، و برخی جشنواره های موسیقی حماسی در تهران نیز شرکت کرده و نوازندگی اش مورد توجه اهالی فن قرار گرفته بود.
361-5-e1411186124651
غلامعلی پورعطایی
غلامعلی پورعطایی، نوازنده دوتار خراسان در پی تحمل یک دوره بیماری 11 مهر ماه در بیمارستان امام رضای مشهد درگذشت.او متولد 1320 تربت جام و نوازنده دوتار خراسان و پیشکسوت موسیقی نواحی خراسان بود. او  در سال 1344 به سبب شهرت در نوازندگی و خوانندگی به تهران می رود و در  تالار رودكی، مجامع هنری و سفارتخانه های اروپایی و رادیو و تلویزیون، همراه با گروه هنرهای آیینی، سنتی به اجرای برنامه پرداخت كه بسیار مورد استقبال واقع شد.
شماری از این مقام های موسیقایی که این هنرمند اجرا کرد عبارتند از نوایی، الله هو، الله مدد، مقام جل، اشتر خجو، كاكل بناز، سه چكه جامی.غلامعلی پورعطایی در طول زندگی اش برای اجرای برنامه به شهر های مختلف ایران و همچنین چند کشور خارجی نیز سفر کرد.
710256
گورگن موسسیان
گورگن موسسیان، رهبر سابق گروه کر ارکستر سمفونیک تهران شامگاه ۱۷ مهرماه به‌دلیل نارسایی کبد در سن ۷۰ سالگی در آمریکا درگذشت. او در سال ۱۳۲۱ خورشیدی شهر همدان متولد شد. از کودکی به یادگیری ویلن نزد «مارتیک آوادیسیان» پرداخت و سپس به عنوان معلم موسیقی در مدارس ارامنه مشغول به کار شد.پس از تاسیس تالار وحدت (رودکی) و بخش اپرای تالار به عنوان خوانندهٔ گروه کر و پس از آن دستیار رهبر گروه به کار پرداخت.
وی سپس به دریافت بورس تحصیلی نائل گشت و عازم وین شد. در آنجا تحصیلات عالی موسیقی را در رشتهٔ رهبری گروه کر به پایان رسانید و بعد از پیروزی انقلاب به کشور بازگشت و شروع به فعالیت در زمینهٔ موسیقی نمود. در این سال‌ها رهبری گروه کرهای تالار وحدت و صدا و سیمای جمهوری اسلامی را برعهده گرفت. وی پس از انقلاب اسلامی نزدیک به ۲۰ سال گروه کر ارکستر سمفونیک تهران را رهبری و در هنرستان موسیقی دختران و پسران تدریس کرد. رهبری گروه کر «سوان» از دیگر فعالیت‌های موسسیان بود که به گفتهٔ هنرمندان کر ایران، در دوران او یکی از حرفه‌ای‌ترین گروه‌های کر تشکیل شده بود.
گورگن موسسیان همچنین موسس چند گروه کر بود. در سال ۱۳۷۲ بنا به دعوت هئیت برگزارکنندهٔ جشنوارهٔ گروهای کر ارمنستان، گروه کر ملی ایران به رهبری وی به اجرای برنامه پرداخت. وی در سال ۱۳۷۸ به پاس تلاش‌های ارزنده و خدمات شایسته‌ای که در بیش از از دو دهه فعالیت برای اعتلای موسیقی ایران داشت، موفق به دریافت لوح تقدیر از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گشت.
47443_635437022190316066_s
ساسان سپنتا
ساسان سپنتا، نوازنده و پژوهشگر موسیقی ایران بر اثر عارضه قلبی  3 آبان ماه در سن 80 سالگی دارفانی را وداع گفت. وی در سال ۱۳۱۳ متولد شد و تحصیلات خود را در دوره کارشناسی زبان و ادبیات فارسی و در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا در رشته زبانشناسی در دانشگاه تهران به انجام رسانید.
وی در سال ۱۳۵۱ با دفاع از پایان ‌نامه خود از دوره دکتری فارغ‌التحصیل شد. او در مدرسه عالی ترجمه، دانشگاه تهران و دانشگاه دورهم (انگلستان) تدریس کرد و سپس تدریس را با مرتبه استادی در دانشگاه اصفهان ادامه داد. علاوه بر زبانشناسی وی در رشته الکترونیک و موسیقی نیز تحصیل کرده و صاحب تالیفاتی نیز است.
وی نواختن ویلن را نزد آرمیک گورگین (تحصیل کرده موسیقی در روسیه) آغاز کرد و سپس نزد علینقی وزیری، روح الله خالقی، ابوالحسن صبا و محمود تاج بخش ادامه داد. سپنتا در سال ۱۳۳۸ آثار صوتی نفیس استادان موسیقی عصر ناصرالدین شاه را که بر استوانه‌های مومی دستگاه فنوگراف (حافظ‌الاصوات) ضبط شده بود و مدتی بیش از شصت سال به علت عدم راه کارهای فنی متروک و بلااستفاده مانده بود کشف و با ساختن و ابداع ادوات دست ساز و تمهیدات فنی بازیابی صوتی نمود و تحلیل و توصیف سبک و ویژگیهای هنری آثار بازیابی شده را در برنامه‌های رادیو تلویزیونی عرضه کرد
تاکنون در حدود یکصد و بیست مقاله تخصصی در رشته‌های ادبیات، زبانشناسی و موسیقی در نشریات علمی-پژوهشی از او به چاپ رسیده‌است. از جمله کتابهای چاپ شده از وی می‌توان به تاریخ تحول ضبط موسیقی در ایران، چشم انداز موسیقی ایران و آواشناسی فیزیکی زبان فارسی و همچنین تصحیح و تکمیل جلد سوم کتاب سرگذشت موسیقی ایران اشاره کرد.
Morteza-Pashaei
مرتضی پاشایی
مرتضی پاشایی، خواننده پاپ درگذشت مرتضی پاشایی، خواننده موسیقی پاپ پس از چندین ماه مبارزه با بیماری سرطان ، 23 آبانماه درگذشت. او متولد 1363 خواننده، نوازنده، آهنگساز پاپ بود. او دانشجوی رشته گرافیک بوده و از کودکی به موسیقی علاقه داشته است. موسیقی را از سن چهارده سالگی با نواختن گیتار آغاز کرد. این هنرمند اخیرا با وجود بیماری ترانه “نگران منی” را برای برنامه ماه عسل به تهیه‌کنندگی و اجرای احسان علیخانی اجرا کرده بود که بسیار مورد توجه مردم قرار گرفت. آلبوم‌های “گل بیتا”، “یکی هست” و “اسمش عشقه” از آثار مرتضی پاشایی محسوب می شود.
704624
بهمن بوستان
بهمن بوستان، از پیشکسوتان فرهنگی و فعالان حوزه پژوهش و عضو سابق هیئت مدیره کانون پژوهشگران خانه موسیقی پس از تحمل یک دوره طولانی بیماری 27 آبان ماه در بیمارستان درگذشت.
256644hhghjff8303bad266cf3c036e8a7c28921ec6
علیرضا خورشیدفر
علیرضا خورشیدفر، نوارنده ارکستر سمفونیک تهران 5 آذرماه  بر اثر عارضه سکته  دارفانی را وداع گفت. اومتولد اسفند ماه سال 1326 در تهران بود و  دانش آموخته رشته موسیقی و دارای مدرک درجه یک هنری از شورای ارزشیابی هنرمندان کشوردر سال 1367 بود. این هنرمند فقید سال‌ها به تدریس موسیقی در هنرستان موسیقی پسران و دختران اشتغال داشت. هم‌چنین خورشیدفر در دانشکده موسیقی دانشگاه هنر، دانشگاه صدا وسیما و  دانشگاه علمی کاربردی سال‌ها به تعلیم دانشجویان پرداخت.
این هنرمند از سال 1348 تا 1383 در ارکستر سمفونیک تهران  با سمت سرگروه کنترباس فعالیت داشت و از سال 1377 سرگروهی کنترباس در ارکستر موسیقی ملی بر عهده گرفت.وی علاوه‌ بر نوازندگی کنترباس در اجرای سوت با بسیاری از آهنگسازان همکاری کرده‌است. سوت‌نوازی وی در موسیقی فیلم‌ های سینمایی “از کرخه تا راین” و “سفر به چزابه” خاطره‌ای جاودان از این هنرمند به جای گذاشته است.
1610843_833686806690966_4684794944877806481_n
رحمان مرادی
رحمان مرادی نوازنده تار (فرزند فرمان مرادی سازساز پیشکسوت و عضو شورای مشورتی سازسازان خانه) بر اثر بیماری سرطان درگذشت. او متولد اردیبهشت 1350 فراگیری تار و سه تار را نزد هوشنگ ظریف، محمدرضا لطفی، داریوش صفوت و داریوش پیرنیاکان فراگرفت. وی از سال 75 آموزش تار، سه تار ، گروه نوازی و اجرای صحنه ای در مؤسسات و دانشگاه ها را آغاز کرد. اجرای کنسرت های متعدد از جمله ارکستر مضرابی به رهبری استاد حسین دهلوی در فرهنگسرای بهمن و تالار وحدت، اجرای کنسرت با گروه بیدل با آواز سیتال و گروه خجسته از جمله فعالیت های وی بوده است.
L00868633391
ذوالفقار عسکری پور
ذوالفقار عسکری پور دوتار نواز برجسته خراسانی در پی یک دوره تحمل بیماری 16 آذرماه دارفانی را وداع گفت. او دوتار نواز خراسانی، متولد 1311 استادی صاحب سبک بود که در خانواده ای به دنیا آمده و چند نسل پیش از او همگی در كار نوازندگی بودند. در واقع این خانواده به نوعی حافظه تاریخی موسیقی خراسان میانه و بخشی از جنوب خراسان محسوب می شد.
عسگری پور اولین كسی است كه به ساز دوتارش پرده هایی را اضافه كرد و در نهایت دوتار خراسانی را كه بین 7 تا 9 پرده داشت را به 19 پرده رساند. او بارها در جشنواره موسیقی فجر شرکت کرد و موفق به کسب دیپلم افتخار از سومین، چهارمین، پنجمین، و هفتمین جشنواره موسیقی فجر  شد. این هنرمند علاوه بر ایران در کشور هایی نظیر ایتالیا، فرانسه، سوییس، هلند و بلژیک به اجرای برنامه پرداخت.  از آخرین اجرا های این هنرمند می توان به جشنواره موسیقی نواحی “آئینه دار” در تهران اشاره کرد که در اختتامیه این جشنواره با حضور محمدرضا شجریان(رئیس شورای عالی خانه موسیقی) از وی تقدیر شد.
PFB86674E
ساکو غوکاسیان
ساکو غوکاسیان، خواننده باس اپرا و سولیست ارکستر سمفونیک تهران، 10 دیماه در سن 75 سالگی دارفانی را وداع گفت. او در سال 1318 در اصفهان زاده شد و پس از اتمام تحصیلات به تهران آمد و به آموختن آواز کلاسیک و دروس موسیقی نظیر سلفژ و تئوری موسیقی زیر نظر مصطفی کمال پورتراب پرداخت.با تاسیس اپرای تهران وی به استخدام وزارت فرهنگ و هنر درآمد و فعالیت جدی هنری خود را به عنوان سولیست باس در اپرای تهران آغاز کرد و دراپراهای متعددی همچون لوچیا دی لا مرمور، فلوت سحرآمیز،کارمن، ریگولتو، اوتللو ، فاوست، لاتراویاتا، لابوهم و… به ایفای نقش پرداخت.
پس از انقلاب و با تعطیلی اپرای تهران از اولین سولیست های ارکستر سمفونیک تهران بود که آثار همچون “عشقمرگ”  “فتح خرمشهر” “معجز بهمن” و… از یادگارهای وی درآن دوران به شمار می آیند. همچنین وی اجراهای متعددی درتالارهای مختلف همچون وحدت، رودکی، آرارات و… به عنوان سولیست در کارنامه هنری خود داشته است.
از اجرا های ساکو قوکاسیان می توان به اجرای وی همراه رشید وطن دوست و زنده یاد حمید پناهی، بهمن ماه 91 در خانه موسیقی اشاره کرد.
188862_312
فرامرز رضاپور
فرامرز رضاپور، سازنده ساز و پیشکسوت ساز قانون پس از یک دوره چهارساله بیماری سرطان بامداد 19 بهمن ماه درگذشت.فرامرز رضاپور نوازنده ساز قانون در ایران بود که نواختن این ساز را پس از فراگیری ساز سنتور و به‌صورت خودآموز در سال 1346 آموخت. او سابقه همکاری با هنرمندانی مانند پرویز یاحقی را در کارنامه‌ خود دارد.
او در سال 74 با الهام از ساز قانون، ستنور بدون کوکی ساخت که مورد تایید کارشناسان سازمان میراث فرهنگی نیز قرار گرفت. او به منظور پیگیری و بهبود وضعیت معیشتی و صنفی هنرمندان موسیقی موفق شد به همت جمعی از هنرمندان موسیقی، انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران را پایه‌گذاری کند.
20150222190017_54611_635602015569093589_m
میلاد فاضلی
سرپرست ارکستر های موسیقی پاپ و نوازنده کیبورد پس از مدت‌ ها مبارزه با بیماری سرطان 3 اسفندماه در سوئیس که برای درمان در آن کشور بسر می برد، در سن 25 سالگی از دنیا رفت.
زنده یاد فاضلی سابقه همکاری با خواننده‌هایی چون سعید شهروز، علی عبدالمالکی و امیر یگانه را داشت.