آغاز به‌کار جشنواره موسیقی نواحی

آغاز به‌کار جشنواره موسیقی نواحی

بخش راویان اصالت نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با اجرای گروه‌های عاشیق‌های تبریز، میسان، شوروم، ژی و… آغاز شد.

نهمین جشنواره موسیقی نواحی روز گذشته در حالی آغاز به کار کرد که این جشنواره با تغیرات نسبتا مثبتی در بخش داوری کار خود را آغاز کرد.

یک تغییر کوچک اما مثبت

جشنواره نهم در حالی کار خود را در شهر کرمان آغاز کرد که بخش رقابتی این جشنواره به خاطر تغییرات اعمال شده در شیوه‌ی داوری آثار جشنوراه امسال به بخش راویان اصالت تغییر نام داد.

خوشحالیم که میزبان هنرمندان موسیقی نواحی و مناطق ایران هستیم

در ابتدای این مراسم افتتاحیه محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در سخنانی ضمن خیرمقدم به هنرمندان، هیات داوران، اساتید و علاقه‌مندان موسیقی نواحی که در سان خانه شهر حضور داشتند، گفت: مردم شهر کرمان مدت‌هاست در انتظار چنین روزی هستند و امروز خوشحالیم که میزبان هنرمندان موسیقی نواحی و مناطق ایران هستیم.

او با شاره به وقفه ایجاد شده در برگزاری جشنواره موسیقی نواحی افزود: این مسئله که دست‌اندرکاران به این نتیجه رسیدند که جشنواره موسیقی نواحی را همانند دوره‌های پیش به صورت مستقل برگزار کنند، نشان از پتانسیل بالای موسیقی نواحی ایران دارد و امیدوارم که برگزاری این جشنواره با روندی که امسال در پیش گرفته در سال‌های آینده نیز به صورت منظم برگزار شود.

آغاز رسمی جشنواره با اجراهای صحنه‌ای

پس از سخنان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و با دعوت مجری برنامه، گروه عاشیق‌های تبریز بعنوان نخستین گروه برای اجرا روی صحنه آمدند. گروه عاشیق‌های تبریز با سرپرستی علی کریمی خواننده و نوازنده روشن‌دل و پیشکسوت قوپوز با همراهی اسماعیل هویی نوازنده بالابان و علی قره‌باقی نوازنده دایره، قطعات اَهری و لایسبی را که از شادمانه‌های موسیقی مقامی محسوب می‌شود، برای حاضران اجرا کردند.

گروه میسان با سرپرستی باسم حمادی پیشکسوت نوازنده دایره از اهواز قطعات “یا سیف اجدادی بیک احمی ابلادی”، “یا بوحیله و یا خیال ریض و اطینی علومک” و “الف مبروک” را به زبان عربی اجرا کردند. در این یونس حمادی نوازنده تمپو، حمزه حتاچه‌پور نوازنده نی جفتی و سعید منابی بعنوان خواننده، باسم حمادی را همراهی می‌کردند.

گروه موسیقی شوروم از شهر رشت با سرپرستی شاهین خالق‌پرست اطهری نوازنده دایره و کمانچه، پنج قطعه “آها بگو”، “یه قل دو قل”، “آواز دیلمانی”، “دراز تو منه جان”، “جانه زن مار” و “کنوس کله” از شادمانه‌های استان گیلان برای حاضران در سالن اجرا کردند. در این اجرا حمید گوهرنیا بعنوان خواننده، فرزا شریفی بداغی بعنوان نوازنده تشت و کاسه و رسول عیلجانی بعنوان نوازنده نقاره، خالق‌پرست را همراهی کردند.

گروه تبلاج از با سرپرستی یدالله مصمم (نوازنده لُلِه) از مهدی‌شهر استان سمنان روی صحنه آمده و با خوانندگی فرید رضاییان، نوید بیرقی نوازنده دوسرکوتن و محمدحسین اسکندریانبعنوان نوارنده کمانچه، قطعاتی را برای حاضران اجرا کردند.

همچنین گروه خاک از شهر مریوان متشکل از کاوه کورد نوازنده شمشال، عثمان زاهدی خواننده، فرهاد نادری خواننده و شاهو بهرامی تنبک، گروه گلذار متشکل از علی‌محمد بلوچ نوازنده قیچک بلوچی، نسیم بلوچی نوازنده دهلک بلوچی، عبدالرحمن بلوچ نوازنده تنبورک بلوچی و گل‌محمد بلوچی بعنوان خواننده، گروه بیداد محمودآباد از استان مازندران متشکل از محمد دریایی نوازنده کمانچه، مرتضی محسنی‌راد نوازنده قرنه و لَلِه‌وا، مصطفی محسنی‌راد نوازنده دوتار و رضا اکبری نوزانده نقاره و دایره و گروه ژی از مهاباد متشکل از شهباز شاهین‌پور خواننده، هوره شاهین‌پور نوازنده تنبک کردی، بهمن مولودی نوازنده دوزله، شمشال و نرمه‌نای و شورش محمودی بعنوان خواننده، دیگر گروه‌هایی بودند که در نخستین روز جشنواره موسیقی نواحی در بخش راویان اصالت روی صحنه رفتند.

استقبال کرمانی‌ها از اجراهای باغ شاهزاده ماهان و پارک مادر

اجراهای بخش عمومی نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در باغ شاهزاده ماهان و پارک مادر با استقبال بسیار خوب مردم کرمان و دوستداران موسیقی نواحی برگزار شد.

اجراهای بخش عمومی نخستین روز جشنواره موسیقی نواحی ایران توسط گروه‌ها و هنرمندان مختلف که در باغ شاهزاده ماهان و پارک مادر برگزار شد، با استقبال خوبی از سوی اهالی کرمان و دوستداران موسیقی نواحی مواجه شد.

بر این اساس، در باغ شاهزاده ماهان که یکی از باغ‌های دیدنی اطراف کرمان است و همچنین پارک مادر بعنوان یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های شهر کرمان، ابتدا گروه قمادین متشکل از چراغ گیلانی (سرنا)، جلال گیلانی (خواننده)، رضا داوری (دهل بزرگ)، محمود گوهری (دهل کوچک)، اکبر داوودی (چوچاب) و حسین جوهری (چوب‌گردان) آئین‌های چوب‌بازی، چوچاب، چاردار و دهل گردانی را برای حاضران اجرا کردند.

کرنا نوازی استاد نصرالله خسروی‌زاده از یاسوج و اجرای شادمانه‌‌های سماء، سرپا دوپا و رقص عشایری توسط گروه دامنه‌های زاگرس از لرستان متشکل از بابک پیمانی (تنبک)، شاهرخ پیمانی (سرنا) از دیگر اجراهای بخش عمومی جشنواره بود که صبح در باغ شاهزاده ماهان و بعد از ظهر در پارک مادر برای حاضران و علاقه‌مندان اجرا شد.

نهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با دبیری ایرج نعیمایی از روز ۱۷ تا ۲۱ اردیبهشت‌ماه در شهر کرمان برگزار می‌شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *