آهنگساز ایرانی درکنار یانیس زناکیس

آهنگساز ایرانی درکنار یانیس زناکیس

اپرای «در ساحل لته» به آهنگسازی «آیدین صمیمی مفخم» و با همراهی «مارتینا کوسسکا» در تاریخ ۲۸ جون (۸ تیر) در فستیوال نودو اجرا می‌شود.

آیدین صمیمی مفخم (آهنگساز) اپرایی با عنوان «در ساحل لته» را ساخته است که مارتینا کوسسکا در بخش الکترونیک و لیبرتو آن؛ او را در این اثر همراهی‌اش کرده‌اند. این اثر به سفارش پطر کوتیک برای فستیوال نودو ۲۰۱۶ در شهر استراوا در جمهوری چک نوشته شده است.

قرار است این اپرا در تاریخ ۸ تیر ۱۳۹۵ (۲۸ جون ۲۰۱۶) در کنار اپراهایی از «یانیس  زناکیس»، «گیورگی لیگتی»، «ریچارد آیرس» و «پطر کوتیک» اولین اجرای جهانی‌ خود را تجربه کند.

در افسانه‌های یونان «لِته» به معنای رود فراموشی، یکی‌ از ۵ رود جاری در هادس است. مردگانی که به هادس می‌رفتند از آب آن‌ نوشیده و زندگی‌ گذشته خود را فراموش می‌کردند. کاراکتر‌های این اپرا در برزخ و در انتظار رویارویی و قضاوت «لِته» هستند. اگرچه او به سادگی‌ نماینده‌ی «بانو عدالت» نیست اما نماینده‌ی وجدان بشر است که شاهد «خودداوری» کاراکتر‌ها براساس اعمال و کردار خود یا آن چه بر آنها گذشته است.

«دون کارلو جزوالدو»، «روبرت شومان»، «ادوارد مورداک» و «آلفرد اشنیتکه» افرادی هستند که با لِته روبه‌رو می‌شوند، هرکدام از این افراد با روایت آنچه بر آنها گذشته این سوال را برای ما پیش می‌آو‌رند که آیا حق با من بوده یا او؟

متن این اپرا توسط «مارتینا کوسسکا» براساس طرحی از  آیدین صمیمی مفخم و خودش نوشته شده است.

در این اجرا «آلما صمیمی»‌ متزو‌سوپرانو، «آدریان روساس» باس، «آرش روزبهی» باریتون، «عبدالرضا رستمیان» تنور و «کارول بارتوسینسکی» کنتر‌تنور ایفای نقش خواهند کرد و «رولف گوپتا» از کشور نروژ ارکستر «استراوسکا باندا» را رهبری خواهد کرد.

این اجرا حاصل همکاری «مرکز موسیقی‌ نوین اسپکترو» (ایران – لهستان)، «مرکز موسیقی‌ نوین استراوا»، «مرکز هنرهای تجربی کول‌تور» و «مرکز تئاتر ملی‌ موراویان – سیلسیان» از کشور جمهوری چک» است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *