آهنگساز تایتانیک در یک سانحه هوایی کشته شد

آهنگساز تایتانیک در یک سانحه هوایی کشته شد

جیمز هورنر صبح دوشنبه به‌وقت محلی بر اثر سقوط هواپیمای شخصی خود در منطقه‌ای دورافتاده در ۶۰ مایلی شمال سانتا باربارا در کالیفرنیا جان خود را از دست داد. او ۶۱ ساله بود.

به گزارش ورایتی، آتش‌نشانان بقایای هواپیما را بدون اینکه سرنشینی زنده باشد، پیدا کردند. بر اثر سقوط هواپیما بوته‌زاری به مساحت یک آکر در آتش سوخت. دلیل سقوط هواپیما هنوز مشخص نیست.

هورنر یکی از محبوب‌ترین آهنگسازان ۳۰ سال اخیر بود و موسیقی متن بیش از ۱۰۰ فیلم را ساخت. ساندترک “تایتانیک” و آهنگ موفق “My Heart Will Go On” با صدای سلین دیون که هورنر آن را با همکاری ویل جنینگز نوشت، پرفروش‌ترین آلبوم موسیقی متن تاریخ است. حدود ۳۰ میلیون نسخه از این آلبوم در دنیا به فروش رسیده است.

سازندگان فیلم‌های پاپ کورنی علاقه زیادی داشتند با هورنر همکاری کنند. از کارهای اخیر او می‌توان به “اسپایدرمن شگفت‌انگیز” و “کاراته کید” اشاره کرد. او همچنین آهنگساز فیلم‌های “چگونه گرینچ کریسمس را دزدید”، “توفان کامل”، “خطر واضح و حاضر” و “عزیزم من بچه‌ها را کوچک کردم” بود.

هورنر متولد ۱۴ اوت ۱۹۵۳ در لس آنجلس بود. پدرش هری هورنر طراح صحنه بود. سال‌های شکل‌گیری او در لندن گذشت. هورنر در کالج سلطنتی موسیقی لندن شرکت کرد، اما بعد به لس آنجلس بازگشت و از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در رشته موسیقی فارغ‌التحصیل شد.

او فعالیت هنری خود را با فیلم‌های کوتاه موسسه فیلم آمریکا (AFI) و فیلم‌های راجر کورمن شامل “بانوی سرخ‌پوش” و “نبرد آن‌سوی ستاره‌ها” آغاز کرد و خیلی زود برای کار در فیلم‌های استودیویی مهم مانند “سفر ستاره‌ای ۲: خشم خان” و “سفر ستاره‌ای ۳: در جستجوی اسپاک” دعوت به کار شد. کارهای هورنر در دهه ۱۹۸۰ در فیلم‌هایی چون “۴۸ ساعت”، “پیله” و “ویلو” همه‌فن‌حریف‌ بودن او را ثابت کرد.

هورنر در دهه ۱۹۹۰ فیلم‌هایی مانند “بازی‌های میهن‌پرستانه”، “افسانه‌های پاییز” و “باج” را به کارنامه خود اضافه کرد و بعد با “تایتانیک” به موفقیت فراوان دست پیدا کرد. او برای این فیلم به کارگردانی جیمز کامرون برنده جوایز اسکار و گلدن گلوب بهترین موسیقی و ترانه شد

هورنر برای فیلم‌های “An American Tail” تولید ۱۹۸۶، “بیگانه‌ها” (۱۹۸۶)، “مزرعه رؤیاها” (۱۹۸۹)، “شجاع‌دل” (۱۹۹۵)، “آپولو ۱۳” (۱۹۹۵)، “یک ذهن زیبا” (۲۰۰۱)، “خانه‌ای از شن و مه” (۲۰۰۳) و “آواتار” (۲۰۰۹)، هشت بار دیگر نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

او پنج جایزه گرمی نیز در کارنامه داشت که سه جایزه آن برای “تایتانیک” بود و شش بار دیگر نامزد دریافت این جایزه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *