ارکستر شهر افتتاح شد؛ زمانِ نخستین اجرا هنوز معلوم نیست

ارکستر شهر افتتاح شد؛ زمانِ نخستین اجرا هنوز معلوم نیست

آئین بازگشایی ارکستر سازهای ایرانی شهر شب گذشته در حالی برگزار شد که هیچ صحبتی از نخستین اجرای این ارکستر به میان نیامد.

آئین بازگشایی ارکستر شهر شب گذشته، دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ در باغ موزه هنرهای ایرانی برگزار شد. در این برنامه محمود صلاحی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهرام جمالی مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، بیژن بیژنی، محمد علی کیانی‌نژاد، ملیحه سعیدی، رضا مهدوی و علی رستمیان حضور داشتند. همچنین اعضای ارکستر شهر هم در این برنامه حضور داشتند اما نه برای اجرا.

نکته جالت درباره مراسم شب گذشته عدم اجرای ارکستر بود. در حالی که عنوانِ این برنامه «آیین بازگشایی ارکستر شهر» بود، اما ارکستر اجرایی نداشت و هیچ کدام از مسئولانی که در این مراسم سخنرانی کردند از برنامه‌های اجرایی این ارکستر سخنی به میان نیاوردند.

امیدوارم دیگر شهرها هم ارکسترهایشان را تشکیل دهند

نخستین سخنران این مراسم اسماعیل تهرانی رهبر ارکستر شهر بود. تهرانی گفت: امشب شاهد تولد ارکستری هستیم که تشکیل آن از مدت‌ها پیش ذهنم را تسخیر کرده بود و اکنون به سرآغاز این فضای پرشکوه رسیده‌ایم که امیدوارم سیاستگذاران عرصه موسیقی صدای این آفرینش را بشنوند و به آن مهر بورزند.

او ادامه داد: هم اکنون وقت آن است که نغمه‌های سرزمین ایران با ارکستر شهر شنیده شود و این رخداد می‌تواند سرآغاز اتفاق‌های نوینی در عرصه موسیقی باشد. این هنرمندانی که امروز وارد ارکستر شهر شده‌اند همه از هنرمندان مستعد موسیقی کشورمان هستند که با عشق به ما پیوستند. من فقط امیدوارم ارکستر شهر با حمایت آقای صلاحی و همکارانشان در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بتواند به فعالیت خود ادامه دهد و اوضاع به گونه‌ای پیش برود که دیگر شهرداری‌های کشور نیز برای تأسیس ارکستر شهرشان اقدام کنند.

تهرانی تصریح کرد: این کشور جمعیت ۸۰ میلیون نفری دارد که من حتم دارم در ذره ذره این خاک هنرمندان بسیار مستعدی وجود دارند که می‌توانیم با هدایت اصولی و درست آنان در عرصه موسیقی شاهد موفقیت های عظیمی در این عرصه باشیم. به هر ترتیب من امیدوارم چه با من و چه بدون من از این پس شاهد استمرار فعالیت‌های ارکستر شهر تهران باشیم.

این رهبر ارکستر در پایان صحبت‌هایش گفت: از همه هنرمندان صاحب نام و فعال در عرصه موسیقی می‌خواهم برای ارکستر شهر قطعه بنویسند تا ما بتوانیم این آثار را در نوبت های مختلف اجرا کنیم. نوشتن اثر برای ارکستر در واقع نوعی تامین خوراک برای ارکستر است.

سرنوشت ارکستر شهر نباید به سرنوشت دیگر رویدادها دچار شود

امیرعبدالحسینی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این مراسم اظهار کرد: شکل‌گیری ارکستر شهر تهران کار بسیار ارزشمند و سودمندی است که ما قول تشکیل آن را از مدت‌ها قبل داده بودیم و به این موضوع نیز تاکید داشتیم که سرنوشت این ارکستر نباید به سرنوشت رویدادهای دیکر دچار شود.

وی ادامه داد: ما به طور جدی به ماجرای ارکستر شهر تهران نگاه می‌کنیم و این قول را هم می‌دهیم که سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تا جایی که در توان داشته باشد از ارکستر شهر تهران حمایت های لازم را انجام خواهد داد.

آثاری برای تمرین ارکستر هم باید سفارش داد

کامبیز روشن روان، مدرس و آهنگساز موسیقی کشورمان از دیگر سخنرانان مراسم افتتاحیه ارکستر شهر بود. روشن روان گفت: اگر در کشور هنر لطمه ببیند، فرهنگ هم لطمه می‌بیند. موسیقی هنری پرجاذبه و انسان‌ساز است. در همه دنیا هم شهرداری‌ها از ارکسترها حمایت می‌کنند. خوشحالم که شهرداری تهران این رسالت را انجام داده و ارکستر ارزشمندی را تأسیس کرده که سازهای ایرانی درآن نقش اصلی را دارند. موضوعی که به طور حتم در فرهنگ موسیقی ما نقش بسیار مهمی دارد.

وی ادامه داد: آنچه از این ارکستر شنیده می‌شود، از دل موسیقی ایرانی و برگرفته از فرهنگ و هنر این سرزمین است. به همین دلیل حمایت از این ارکستر، در واقع حمایت از فرهنگ و هنر ایرانی است. امیدوارم که این ارکستر بتواند به حیات خود ادامه دهد و فضای مساعدی را ایجاد کند تا هنرمندان جوان هنرشان را عرضه کنند.

این آهنگساز با ارائه پیشنهادهایی، تأکید کرد: من به اعضای شورای فنی یا شورای سیاستگذاری ارکستر شهر پیشنهاد می‌کنم که ضمن سفارش نوشتن اثر برای اجرای در کنسرت‌ها، آثاری هم نوشته شود که تنها مختص تمرین ارکستر باشد؛ حتی اگر به طور رسمی هم اجرا نشوند. داشتن چنین آثاری به نوازندگان کمک می‌کند تا تکنیک خود را بالا ببرند و در نهایت هم سطح کیفیِ ارکستر بالا رود. اعمال یک سیاست درست در انتخاب قطعات و برنامه ها و توجه به موضوعات علمی نوازندگی می‌تواند این ارکستر را در حد یک مجموعه معتبر به دنیا معرفی کند که امیدوارم این قدم مثبت شروعی برای ورود به آینده‌ای درخشان باشد.

ارکستر شهر از این پس یکی از ارکسترهای خوب شهر تهران است

آخرین سخنران این مراسم محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بود. صلاحی گفت: در همه کشورهای دنیا شهرداری‌ها از فرهنگ و هنر حمایت می‌کنند و شهرداری تهران نیز طی سال‌های گذشته نهایت تلاش خود را انجام داده تا در این زمینه فعالیت‌هایی انجام دهد. ما هم اکنون در زمینه هنرهای نمایشی جشنواره تئاتر شهر و سوگواره خمسه را به طور سالانه برگزار می‌کنیم. اما آنچه جای خالی آن حس می‌شد و می‌توانست همچون عنوان دیگر برنامه‌ها و مجموعه‌های ما با پسوند «شهر» مطرح شود، ارکستر شهر بود که امشب شاهد افتتاح آن هستیم.

وی ادامه داد: وقتی برای تشکیل ارکستر شهر تهران خدمت استاد اسماعیل تهرانی رسیدیم واقعا افتخار می‌کردیم که در کنار ایشان می‌توانیم نسبت به تشکیل ارکستر شهر اقدام کنیم. پیشنهاد برگزاری برنامه امشب هم از سوی بنده مطرح شد که بتوانیم در ایام گرامی ربیع‌الاول اعضای ارکستر را از نزدیک زیارت کنیم و امیدواری را داشته باشیم که ارکستر شهر تهران از این پس یکی از ارکسترهای خوب شهر تهران باشد. به هر صورت من بسیار خوشحالم که جوانان عزیز ما زیر چتر پیشکسوتان کار یاد می‌گیرند و از این تجربیات برای کارها استفاده می‌کنند.

دل یک دله کنید

شهرام میرجلالی، نوازنده تار و از مشاوران عالی ارکستر شهر آخرین سخنران این مراسم بود. میرجلالی در صحبت‌هایش به رویکرد صداوسیما نسبت به موسیقی انتقاد کرد و گفت: در تلویزیون ما از صبح تا شب توپ و تفنگ را نشان می‌دهند اما هنوز نسبت به نشان دادن ساز در آن اقدامی نمی‌کنند.

او خطاب به نوازندگان تأکید کرد: از جوانانی که عضو این ارکستر هستند می‌خواهم که دل یک دله کنند تا این ارکستر روز به روز به سمت پیشرفت و بهتر شدن حرکت کند.

در پایان مراسم مسئولان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اهدای لوح تقدیر و هدایایی از اعضای ارکستر تقدیر کردند.

ندا چراغیان، محمد جوزی، فاطمه دهقانی، پریسا کرمی، فرنوش باقری، مژگان محمد حسینی، محمد خان طباطبایی، میلاد یعقوب دوست، نیلوفر راستگو، نقیبه غلام پور، علی عابدین، ایمان محمد حسین، محمد امین احمدی، مهدی صالحی، بهارک فرخ، مسلم جبرئیلی، کتایون آذرشهر، امیرفرهنگ اسکندری، شایسته رفیعیان، نستوه رمضانی، حامد گرجی، فرزانه فروزش، مسعود آذین، سید میلاد محمدی، حمیدرضا معینی پور، سمانه باروتی، محمد محمود آبادی،کیارش بکتاشیان، محمد یوسفی، سیدعلی حسینی، میلاد بیات، شقایق بختیاری و بابک حسینی نوازندگان ارکستر هستند. همچنین کریم قربانی و بهنام بادانی به عنوان مایستر نوازندگان فعالیت خواهند کرد.

در بخش‌هایی از این مراسم علی جهاندار و هادی منتظری ساز و آوازی را برای حاضران اجرا کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *