استاد على رهبرى مدیر هنرى ارکستر سمفونیک در کنار والرى گرگیف

استاد على رهبرى مدیر هنرى ارکستر سمفونیک در کنار والرى گرگیف

استاد على رهبرى مدیر هنرى ارکستر سمفونیک تهران،در کنار والرى گرگیف،یکى از بزرگترین رهبران ارکستر در قرن حاضر

دعوت «والری گرگیف» رهبر ارکستر سرشناس روسی از «علی رهبری» برای هدایت ارکستر «سن پترزبورگ»
«والری گرگیف» رهبر ارکستر سرشناس روسی که از حمایتهای مستقیم «ولادیمیر پوتین» ریس جمهور روسیه برخوردار است، رسما «علی رهبری» را به سن پترزبورگ برای رهبری ارکستر سمفونیک «سن پترزبورگ» در سالن اپرای مارینسکی، دعوت کرده است. و ضمنا رهبری نیز این دعوت را پذیرفته و قرار است به زودی تاریخ دقیق این برنامه اعلام شود.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی «موسیقی ایرانیان»، «والری گرگیف» رهبر ۶۳ ساله روس، مدیر هنری فستیوال شبهای روشن سن پترزبورگ، آشنایی بسیار قدیمی با علی رهبری دارد و آنهم مربوط به سالهایی است که علی رهبری ارکستر فیلارمونیک برلین را رهبری می کرده و دستیار هربرت فون کارایان، پرآوازه ترین رهبر ارکستر دنیا بود.

با این سابقه قبلی در دو سال گذشته گرگیف مدیر اپرای مارینسکی، چندین بار علی رهبری را برای رهبری ارکستر سن پتزربورگ دعوت کرده اما اکنون این دعوت پذیرفته شده است.

این همکاری علاوه بر اینکه نشان از آوازه جهانی رهبر ارکستر ایرانی می دهد برای اعتلای هنر و هنرمندان ایران نیز نقش بسیار مهمی دارد چرا که تاکنون سابقه نداشته است. ضمنا سالن اپرای مارینسکی یکی از بزرگترین سالنهای دنیاست که مدیریت و رهبری آن بر عهده والری گرگیف است. در حال حاضر ۳۵۰نفر اعضای ارکستر استراوینسکی را تشکیل می دهند و این سالن دارای ۳ ارکستر بزرگ است. سالن استراوینسکی در سال ۱۸۶۰ افتتاح شد و به محلی برجسته برای اجرای آثار شاخص آهنگسازان اواخر قرن نوزدهم مانند چایکوفسکی، موسورگسکی و ریمسکی کرساکف تبدیل گردید. امروزه خانه اپرا، ارکستر و باله مارینسکی است که از درجه اعتبار بالایی برخوردار است و تنها رهبران پرآوازه و مطرح به آن برای رهبری دعوت می شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *