تبلور نت‌ها برای مردی که می‌آید ز خورشید

تبلور نت‌ها برای مردی که می‌آید ز خورشید

اهل موسیقی نسبت به رویدادهای مذهبی و دینی بی‌تفاوت نبوده‌اند و با زبان خودشان که همان موسیقی است، برای عرض ارادت به بزرگان دین دست به کار شده‌اند. در این میان قطعات ماندگاری برای منجی بشریت نوشته و ساخته شده‌اند.

در آستانه نیمه شعبان و ولادت حضرت مهدی (عج) نگاهی دارد به برخی قطعات که برای امام زمان (عج) ساخته شده‌اند.

خشایار اعتمادی یکی از خوانندگان قدیمی در عرصه‌ی موسیقی پاپ است. او سال‌ها پیش قطعه‌ای به نام «منجی» منتشر کرد که در زمان خودش مورد توجه مردم قرار گرفت. موسیقی این اثر را بابک بیات ساخته و اکبر آزاد هم شعر آن را سروده است. در بخشی از این ترانه آمده است:‌ « یک نفر با قلب من گفت… مردی می‌آید ز خورشید… مردی می‌آید ستم‌سوز… در نگاهش موج دریا… شیرمرد بیشه عشق… مرد مردستان طاها…»

علیرضا افتخاری نیز در آلبوم «نیلوفرانه» قطعه‌ای به نام «یارا یارا» دارد که اثری تقدیمی به امام زمان (عج) است. شعر این اثر را زنده‌یاد قیصر امین‌پور سروده و آهنگسازی آن را هم عباس خوشدل بر عهده داشته است. این اثر در دهه‌ی ۷۰ از جمله کارهای موفق محسوب می‌شد که افتخاری در آن می‌خواند: «یارا یارا گاهی دل مارا به چراغ نگاهی روشن کن… چشم تار دل را، چو مسیحا به دمیدن آهی روشن کن… بی تو برگی زردم، به هوای تو می‌گردم… که مگر بیفتم بر پایت ای نوای نایم… به هوای تو می‌آیم… که دمی نفس کنم تازه در هوایت…»

همچنین محمد اصفهانی با اجرای قطعه‌ی «روزی تو خواهی آمد» به منجی بشریت ادای احترام کرده است. شاعر این قطعه محمدعلی شیرازی است و موسیقی کار را هم زنده‌یاد همایون خرم بر عهده داشته است. کامبیز روشن‌روان نیز این قطعه را تنظیم کرده است. اصفهانی در این قطعه می‌خواند: « روزی تو خواهی آمد از کوچه‌های باران… تا از دلم بشویی غم‌های روزگاران… تو روح سبز گلزار گل شاداب بی‌خار… مرا از پا فکنده شکستن‌های بسیار…»

علی لهراسبی که این روزها در زمینه‌ی موسیقی پاپ خواننده‌ی فعالی است، با ترانه‌ای به نام «حس غریب» به شهرت رسید. لهراسبی این قطعه را با همکاری محمدرضا چراغعلی ساخت و ترانه‌ی اثر هم توسط سیاوش پورشیرمحمد نوشته شد. خواننده در این ترانه می‌خواند: «تو همون حس غریبی که همیشه با منی… تو بهونه‌ی هر عاشق واسه زنده بودنی… تو امید انتظاری تو دلای ناامید… مثل دیدن ستاره تو شبای ناپدید…»

غلامرضا صنعتگر که تا همین چند وقت پیش در بستر بیماری بود، سال ۸۴ اثری را با عنوان «عطر نرگس» منتشر کرد که با گویش مردم بندرعباس خوانده شده است. او ساخت این قطعه را نیز خودش بر عهده گرفت و در آن این‌گونه می‌خواند: «ای شکوه عطر نرگس توی جمعه‌های خسته… نوم خوب تو طلسمم توی این شوون شکسته… تو عمق ناباور شک تبلور صداقتی… طلوع بکن ترانه سا که معنی حقیقتی…»

علی فانی هم شعری را در قالب «بحر طویل» اجرا کرده که توسط مجتبی روشن‌روان در وصف زمان (عج) سروده شده است. نحوه‌ی اجرای این قطعه دکلمه و نوا است که خواننده در آن می‌خواند: «خدایا به روی درخشان مهدی… به زلف سیاه و پریشان مهدی… به قلب رئوفش که دریای داغ است… به چشمان از غصه گریان مهدی… به لب‌های گرم علی یا علی‌اش… به ذکر حسین و حسن‌ جان مهدی…»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *