تولید موسیقی در آستانه ورشکستگی

تولید موسیقی در آستانه ورشکستگی

روزنامه فرهیختگان درباره وضعیت موسیقی کشور به گفت و گو با فرزاد طالبی پرداخت و نوشت:‌ حوزه موسیقی هم مانند سایر شاخه‌های هــنری مــــشکلات مخصوص به خود را دارد؛ نبود سالن‌های استاندارد برای اجرای کنسرت، تلاش برای ارائه قطعات کیفی از سوی هنرمندان، ارتقای سطح شنیداری و ذائقه مخاطب و این اواخر لغو مجوز کنسرت برخی هنرمندان در استان‌های مختلف کشور ازجمله مشکلات این وادی بوده‌اند.

در ادامه این گفت و گو با مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد می خوانیم:‌ در پرونده‌ای که از نظرها می‌گذرد، تلاش کرده‌ایم ضمن گفت‌ و گو با فرزاد طالبی، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد صرف ‌نظر از ارائه آمار درباره تعداد کنسرت‌های برگزارشده در قالب‌های سنتی، کلاسیک و پاپ به واکاوی برخی مشکلات این حوزه نیز بپردازیم. در واقع به بهانه این گفت ‌و گو مسائلی چون چرایی لغو برخی کنسرت‌ها، راهکارهایی برای مقابله با دانلودهای غیرقانونی آثار موسیقایی در فضای مجازی و معیارهای لازم برای اجرای کنسرت هنرمندان در سالن‌هایی چون تالار وحدت را مورد واکاوی قرار داده‌ایم.

** لغو مجوزها موضوع دامنه ‌داری نیست
واقعیت این است که لغو مجوزها در حیطه موسیقی امروز، مشکل دامنه‌داری نبوده و نیست. البته نمی‌خواهم بگویم لغو مجوز کنسرت برخی هنرمندان مساله مهمی نبوده است اما با نگاهی اجمالی به طیف گسترده کنسرت‌هایی که تا امروز برگزار شده است، می‌توان به این نتیجه رسید که تعداد کنسرت‌های لغوشده در ماه‌های اخیر از تعداد انگشتان یک دست هم کمتر بوده است.

ضمن اینکه به جرات می‌توان گفت دلیل لغو این کنسرت‌ها غالبا به مسائل مالی گروه‌های برگزار‌کننده کنسرت برمی‌گردد؛ حالا یا در روزهای نزدیک به برگزاری کنسرت، دستخوش مشکلات مالی شده‌اند یا در بلیت‌فروشی به اشکالاتی برخورده‌اند یا مواردی از این قبیل. دفتر موسیقی در سال‌های اخیر یعنی از سال ۹۲ تا امروز، مجوز برگزاری کنسرت‌ها را صادر می‌کرده است، ضمن اینکه تعداد مجوزهایی که در ماه‌های اخیر صادر کرده‌ایم آماری چهار رقمی بوده و این آمار نشانگر آن است که تعداد مجوزهای لغوشده برای یک کنسرت تا حدود زیادی کاهش یافته است؛ اگرچه در پایان سال ۹۴ دفتر موسیقی تصمیم گرفت تمام کنسرت‌هایی که آمار مخاطبان آن زیر ۱۲۰۰ بوده‌اند را به ادارات کل استان‌ها واگذار کند.

** آسیب فضاهای مجازی
در حال‌ حاضر در حوزه موسیقی، صرف‌نظر از مساله لغو کنسرت‌ها با چند مشکل اساسی رو به‌ رو هستیم که یکی از آنها مساله فضای مجازی و دانلود تک‌آهنگ‌ها و تک‌تراک‌هاست. درواقع بروز چنین مساله‌ای در سال‌های اخیر به نابود کردن صنعت موسیقی انجامیده و تولید را در مخاطره قرار می‌دهد. فراموش نکنیم موسیقی در زمره شاخه‌های هنری قرار گرفته که کاملا وابسته به بخش خصوصی است، ولی امروز می‌بینیم هنرمند به‌رغم زحمات زیادی که برای تولید یک آلبوم متحمل شده است، تماما به وسیله دانلودهای غیرقانونی در معرض نابودی قرار می‌گیرد. حتی گاه پیش آمده است که مراسم رونمایی یک آلبوم برگزار شده ولی یک روز قبل از برگزاری این مراسم، برخی تراک‌های این آلبوم در فضای مجازی به معرض دید گذاشته شده است.

طبعا ادامه چنین حرکت ‌هایی در عرصه موسیقی می‌ تواند در درجه اول به نابودی تولید و سپس از بین رفتن هست و نیست یک هنرمند منجر شود. امروز به دلیل وجود فضاهای مجازی و نادیده گرفتن حقوق معنوی هنرمند با دانلودهای غیرقانونی، دیگر عملا ساز و کار اقتصادی در موسیقی وجود ندارد، در نتیجه هنرمند در چنین شرایطی تلاش می‌کند مسائل اقتصادی خود را از طریق برگزاری کنسرت مرتفع کند.

** آمارها چه می ‌گویند؟
بلیت کنسرت‌های موسیقی در حوزه موسیقی سنتی و پاپ در سال گذشته بین ۴۰ تا ۱۲۰ هزار تومان بوده است.
بلیت کنسرت ‌هایی چون روزبه نعمت‌اللهی در سال ۹۴، از ۴۰ هزار تومان شروع شد و تا ۱۸۰ هزارتومان هم ادامه داشت.
در سال ۹۴ و ۹۵، بلیت اجرای ارکسترهای دولتی سمفونیک تهران و ارکستر ملی از ۴۵هزار تومان تا ۱۵۰ هزار تومان بوده است.
کنسرت دیگر هنرمندان موسیقی پاپ در فاصله سال‌های ۹۴ تا ۹۵ بین ۱۳۰ و تا ۱۴۰ هزارتومان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *