جشنواره آواها و نواهای رضوی به پایان رسید

جشنواره آواها و نواهای رضوی به پایان رسید

جشنواره آواها و نواهای رضوی با چاوشی خانی، طبل و نقاره زنی حرم امام رضا (ع)، اجرای موسیقی اقوام و اشک حاضرانِ دلتنگ حرم رضوی به کار خودش پایان داد. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در این مراسم که عصر روز جمعه ۲۲ مردادماه در سالن همایش برج میلاد برگزار شد، متن پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) را برای حاضران خواند.
در متن وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است:
«تمام کسانی که در سرزمین پاک ایران زیست می کنند، خراسان را قلب دلهای خود می دانند.  همه ایرانیان شیفته حریم امن علی بن موسی الرضا هستند، مگر می شود عاشق پیامبر اکرم(ص) بود و وبه فرزندش در خاک خراسان عشق نورزید و در تنگناها و مصائب و مشکلات از او مدد نگرفت؟ مگر می شود دل به حریم حضرتش سپرد و از معارف  وفرهنگش بی بهره ماند؟
ملت بزرگ ایران افتخار دارد که میزبان میهمانی عزیز از تبار اهل بیت پیامبر است. دوستی اهل بیت(ع) برای ما ایرانیان وظیفه بزرگ دینی و میهمان نوازی، آیین دیرینه ایرانیان است. عشق و ارادت ما ایرانیان به ثامن الحجج، عشق و ارادتی پایان ناپذیر است که نمونه آن را در برگزاری جشنواره امام رضا (ع) می بینیم. در طول سیزده دوره گذشته هر سال بر جمع عاشقان آن امام همام و گستره جغرافیایی جشنواره افزوده شده و به بیشتر شهرها و برخی روستاهای کشور رسیده است و امسال به یمن نیات پاک و خالصانه شما و تبرک عنوان  دوره چهاردهم، این جشنواره گستره تر و مسئولیت دست اندرکاران برگزاری آن در گوشه و کنار کشور سنگین تر شده است.
این روزها آیین مربوط به برنامه‌های موضوعی جشنواره امام رضا در سراسر کشور در حال برگزاری است و همه خادمان فرهنگ رضوی تا رسیدن روز موعود و میلاد فرخنده آن حضرت لحظه شماری می کنند.
شما دست اندرکار برگزاری این جشنواره شایستگی آن را داشته‌اید که در شهر و دیار خویش به افتخار خدمتگزاری حضرت ثامن الحجج نائل شده و در دایره بزرگ خادمان فرهنگ رضوی قرار گرفته‌اید.
فرهنگ رضوی در این سال‌ها به همت و ارادت شما نشر و نمو یافته و معارف اهل بیت(ع) در خانه دل ها بارور شده است. به همه شما عزیزان تبریک می گویم و برایتان در این مسیر نورانی عزت و سربلندی آرزومندم.»
برزین ضرغامی بعد از قرائت پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: قرار است جشنواره امام رضا هر ساله گسترده تر و فراگیرتر شود. یکی از برنامه‌هایی که امسال به جشنواره امام رضا اضافه شده، همین جشنواره آواها و نواهای رضوی است.بیش از ۲۵۰ اثر از ۲۸ کشور به جشنواره ارسال شد. جوان ترین ارسال کننده اثر به این جشنواره یک کودک ۸ ساله بوده است. ۲۱ اثر انتخاب و طی سه روز اجرا شد.
در ادامه این مراسم بخشی از قطعه «رضا رضا» پخش شد و در عین اینکه بیشتر حاضران تحت تاثیر اشک های آهنگساز آن قرار گرفته بودند از سهیل محمودی شاعر و بهنام بیگی آهنگساز این قطعه تقدیر شد.
خاطره اصفهانی از پدرش و حرم امام رضا(ع)
سپس محمد اصفهانی روی صحنه آمد و ضمن اجرای زنده بخشی از موسیقی فیلم امام رضا(ع) گفت: همیشه رفتن به حرم امام رضا(ع) در دوران کودکی برای من توام با خاطره خواندن بوده است. پدر من صدای خیلی خوبی داشت اما نمی خواند و همیشه می گفت من پزشک هستم و کارم خواندن نیست اما یک جا بود که من این فرصت را غنیمت می شمردم تا بتوانم از صدایش استفاده کنم و آن هم حرم امام رضا (ع) بود که زیارت نامه را می خواند و همین طور که صدایش بالا می رفت تعداد زیادی از زائران دست به سینه،  رو به حرم و پشت سر او جمع می شدند. این نوستالژی از زمان کودکی تا حالا همیشه با من باقی بوده است و هر بار صدای خوشی می شنوم یادی هم از پدرم می کنم.
درخواست هنرمندان خارجی برای زیارت امام رضا(ع)
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در بخش دیگری از این مراسم گفت: به خاطر دارم که با همراهی شهرداری جشنواره شمسه را برگزار کردیم که بیش از ۸ هزار هنرمند جوان در آن شرکت کردند. این ظرفیت عظیم در حوزه موسیقی وجود دارد و با توجه به اینکه در حوزه موسیقی به عنوان هنر هویتی خودمان باید کارهای زیادی را انجام دهیم این انتظار وجود دارد که جشنواره آواها و نواهای رضوی بتواند جایگزینی برای کارهایی باشد که در طول سال‌ها انجام دادیم اما شاید کمتر به دنبال نتایج آن بوده‌ایم.
علی مرادخانی ادامه داد: جشنواره ذکرالذاکرین را در غرب کشور برگزار کردیم. جشنواره ای که بیشتر نام‌ها و نشان‌های هویتی ما را در تاریخ جستجو می کرد. امیدوارم جشنواره آواها و نواهای رضوی جمع بندی از جشنواره‌های گذشته باشد و در آینده بتواند به عنوان جایگزین سهم اساسی داشته باشد و از مرزهای ما فراتر برود.
او افزود: مرحوم استاد نصرت فتحعلی خان که کار معروف «علی مولای» را می خواند به شدت در دنیا مطرح شد و به یاد دارم که می گفتند بلیت کنسرت او در آمریکا به ۳۰۰ دلار رسید. وقتی که او را به جشنواره فجر دعوت کرده بودیم، شهر لاهور بهم ریخته بود و مردم می گفتند او با پای پیاده کجا می خواهد برود؟
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: ما اگر می خواستیم برای او دستمزد قائل شویم باید بیش از ۱۰۰هزار دلار به او می دادیم تا در جشنواره ما شرکت کند. زمانی که با او مذاکره کردیم گفت، من خودم دستمزدی نمی خواهم. سهم اعضای گروهم را بدهید و تنها به من قول دهید که مرا به زیارت آقا امام رضا(ع) ببرید. ‌
مرادخانی بیان کرد: هابیل علی اف یکی از بزرگترین کمانچه نوازان جهان، به من گفت خیلی دوست دارم مشهد بروم. اگر من به مشهد سفر کنم مشهدی می شوم؟ درکشور اطراف ما مهم است که بتوانند این هویت را برای خودشان جذب کنند و ما شاید نتوانیم از داشته های خودمان آن طور که باید استفاده کنیم.
او بعد از سخنرانی اش به منظور شرکت در مراسم اختتامیه رضوی در خراسان از حاضران عذر خواهی و سالن همایش برج میلاد را ترک کرد.
همچنین  در این مراسم از محمد علی کریمخانی و آریا عظیم نژاد خواننده و آهنگساز (ای حرمت) تجلیل شد. استاد کریمخانی نیز بخشی از این قطعه را به صورت زنده برای حاضران اجرا کرد که با تشویق طولانی مردم همراه شد.
در این مراسم که مدیر کل دفتر موسیقی، احمد صدری، حسام الدین سراج، کیوان پهلوان و محمد رضا آزاده فر(هیات داوران)، مدیرعامل بنیاد فارابی، شهروز حبیبی – مداح  و مدیرعامل برج میلاد نیز حضور داشتند، گروهای عاشیقلار، صبا، آرام یار، صحرا روشن، شمس، میسان قطعاتی اجرا کردند.
به گزارش ایسنا، سهیل محمودی که اجرای این مراسم را برعهده داشت مجبور شد برای سکوت حاضرانی که با تنقلات وارد سالن شده بودند بارها تذکر دهد. همچنین تجلیل از برگزیدگان جشنواره آواها و نواهای رضوی زمانی انجام شد که تقریبا سالن اجرا خالی از تماشاگر بود.
اسامی برگزیدگانی که در نخستین جشنواره آواها و نواهای رضوی اعلام شد، به شرح زیر است:
 «بخش تجلیل از پیشکسوتان»
احد ملکی علیشاه از آذربایجان
نایبعلی صحرا روشن از بجنورد
کریم منصوری از دهلران
مصطفی و مرتضی شاه حسینی از تفرش
محمد جعفر سید از بهبهان
حسین تجلی از بهبهان
عبدالکریم گزیکی از تایباد
«بخش نماهنگ»
مصطفی مسگری نماهنگ «زیارت» از مشهد مقدس
«بخش آواهای رضوی (تکنوازی)»
غفور محمدزاده از تربت جام
جمشید پور عطایی از تربت جام
سید علی موسوی از ایلام
محمد سالار از تربت جام
«بخش آواهای رضوی(گروه نوازی)»
احد ملکی علیشاه – سرپرست گروه عاشیقلار میشو از آذربایجان
باسم حمادی – سرپرست گروه میسان از اهواز
خلیل شیری – سرپرست گروه صبا از تایباد
سید امیر حسین سید – سرپرست گروه آریاگان از بهبهان
سیف الله ورزیده رودی – سرپرست گروه شمس از خواف
صحرا روشن – سرپرست گروه صحرا روشن از بجنورد
علی صدیقی راد – سرپرست گروه چکاوک از کرج
غفور امانیان – سرپرست گروه مقام چیلر از بندر ترکمن
مصطفی شاه حسینی – سرپرست گروه ثامن الحجج از تفرش
سید جلال محمدی – سرپرست گروه تبری از قائمشهر
سید جواد حسینی – سرپرست گروه آرام یار از علی آباد کتول
داود رضایی – سرپرست گروه بهار باد از کوهدشت
کریم منصوری – سرپرست گروه هزار آوا از دهلران
«بخش نواهای رضوی»
محمد شمس آبادی – سرپرست گروه رهاوی از نیشابور
عزیز تنها – سرپرست گروه سرو خراسان از تربت جام
سعید علی اسماعیلی – سرپرست گروه قاصدک از ورامین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *