جلوگیری از اجرای ۴۵ کنسرت در دو سال

جلوگیری از اجرای ۴۵ کنسرت در دو سال

کنسرت شهرام ناظری یک بار دیگر از سوی دادستان نیشابور لغو شد تا این نوازنده برای چهارمین بار با پدیده ای به نام ممانعت از اجرای کنسرت مواجه شود.

سمانه فراهانی: شهرام ناظری اولین هنرمندی نیست که کنسرتش در آخرین لحظات لغو می شود،آخرین نفرشان هم احتمالا نخواهد بود. لغو کنسرت در شهرهای مختلف دو سالی است که به شدت افزایش یافته و با وجود تلاش های گاه به گاه مسوولان وزارت ارشاد نه تنها این اتفاق کمتر نشده بلکه افزایش یافته است. اکنون لغو کنسرت ها مانند گذشته موردی نیست و با خبرهای بسیاری مبنی بر لغو چندین کنسرت به صورت همزمان مواجه می شویم.لغو کنسرتهایی که گاهی با دلایل کاملا سلیقه ای و غیر منطقی مسیر کنسرتی را که همه مراحل قانونی را طی کرده تا نوازندگانش روی صحنه بیایند و برای مردم برنامه اجرا کنند،از جاده اصلی اش خارج کرده و باعث می شود مدیران گروههایی که بعضا از استادان موسیقی به نام کشور هستند ناچار به نشان دادن واکنش شوند.

 

یکی از این تصمیمها،کاری بود که احد جاودانی؛ مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران انجام داد و در پی شهادت ۱۳ پاسدار مازندرانی در فاجعه «خان طومان» سوریه دستور لغو کنسرت های استان مازندران را صادر کرد. این ماجرا ی تصمیم های سلیقه ای تا جایی پیش رفت که حتی مدیران دانشگاهی هم در ادامه تلاش برای حذف موسیقی از فرهنگسراها در آیین نامه تازه خود برگزاری کنسرت و برنامه‌های مستقل موسیقی را دور از اولویت‌های دانشگاه دانستند.

با قانون شهرهای مختلف آشنا شوید!

اما در این بین برخی مسوولان از همه فراتر رفته و برگزاری هرگونه کنسرت پاپ را در شهر خود لغو کردند. خبر این بود: «با نامه رسمی رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان البرز تمام کنسرت‌های پاپ در این شهر تااطلاع ثانوی لغو شد.»با انتشار این خبر مردم استان البرز برای مدتی از تماشای کنسرت های پاپ محروم شدند و خوانندگان پاپ هم به سراغ اجرا در شهرهای دیگر رفتند.

این خبرها هرچند تلخ بود اما یک نکته را کاملا مشخص کرد. اینکه هنرمندها باید با بایدها و نبایدهای پیش رویشان در شهرهای مختلف کاملا آشنا باشند! هرچند هیچ کدام زمانی برای پایان این محدودیت ها اعلام نکردند اما گروههای موسیقی از این طریق با سیاست شهر یا ارگان مربوطه در حوزه موسیقی آشنا می شود.

دلایل سلیقه ای بلای جان کنسرتها

مشکل اصلی این جاست که دلایل بسیاری ممکن است موجب لغو کنسرت در آخرین ساعات باقی مانده به اجرای آن شوند. اعتراض های برخی مردم، ممنوع الکاری،عدم صدور مجوز از اداره اماکن، نوازندگی زنان، عدم تفکیک جنسیتی، ایجاد کمپین اعتراضی، عزای عمومی و فوت یکی از نمایندگان مجلس برخی از دلایلی هستند که مانع از اجرای کنسرت از سوی گروه های موسیقی شده اند.

اما دستور دادستانی و برخورد اماکن بیشترین دلیل لغو کنسرت در دو سال اخیر است. به همین دلیل وزیر فرهنگ تا به حال چندین جلسه با وزیر کشور داشته و نامه نگاری هایی با رئیس قوه قضاییه انجام داده است تا شاید این مشکل یک بار برای همیشه رفع شود.

علی جنتی: قوه قضاییه اینگونه اقدامات را جزو حقوق خودشان می دانند

در این میان حرفهای وزیر ارشاد به نوعی مشخص کننده موضع رسمی این نهاد فرهنگی کشور است.علی جنتی در پاسخ به لغو کنسرت کیهان کلهر در نیشابور گفت:« علت لغو کنسرت کلهر دخالتهایی است که دادستانی می کند و آنها با تشخیص خودشان اقداماتی را انجام می دهند. »

جنتی در این باره گفت: البته قوه قضاییه اینگونه اقدامات را جزو حقوق خودشان می دانند.به طوری که حتی یک دادیار می تواند فردی را دستگیر، کاری را توقیف و جایی را مهر و موم کند و خودشان را مستقل از قوه مجریه می دانند.»

جنتی ادامه داد:«لغو کنسرتهای موسیقی در استان خراسان رضوی بیشتر از نقاط دیگر نقاط کشور رخ می دهد.وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اجرای کنسرتهای موسیقی در خراسان رضوی مجوز می دهد و حمایت هم می کند لذا از استانداران و فرمانداران تقاضا داریم حمایت کنند تا این کار به نحو مطلوب انجام شود.تلاش های وزیر ارشاد برای اصلاح قوانین تاکنون به نتیجه نرسیده و موجب شده لغو کنسرت ها همچنان در شهرهای مختلف ادامه داشته باشد.»

مشهد؛پیشتاز در لغو کنسرتها

در پایان بد نیست نگاهی به فهرست کنسرت‌هایی که با وجود دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعضا در آخرین ساعتها لغو شدند،بیاندازیم.بر اساس این فهرست از ابتدای سال ۹۳ تا به حال ۴۵ کنسرت در شهرهای مختلف کشور لغو شده اند که در میان شهرهای کشور، شهر مشهد در ممانعت از اجرای کنسرت پیشتاز است.در این جدول سعی شده تمامی کنسرت های لغو شده در این مدت ذکر شود، اما امکان از قلم افتادن تعداد اندکی از این کنسرت ها وجود دارد.

 

کنسرتشهر محل اجراتاریخ لغو/ اجرادلیل لغو
شهرام ناظرینیشابور۹۵/۲/۲۵دستور دادستانی
کیهان کلهرنیشابور۹۵/۲/۲۱دستور دادستانی
میلاد درخشانیتهران۹۵/۲/۲۴ممنوع الکاری
سامان جلیلیمراغه۹۵/۲/۱۸درگذشت نماینده مجلس مراغه در مجلس
لوریس چکناواریانتهران ۹۵/۲/۱۵عدم هماهنگی موسسات خیریه
علی لهراسبیکرمانشاه۹۴/۱۱/۲۲به دلایل نامعلوم
علی زندوکیلیمشهد ۹۵/۱/۲۵از سوی دادستانی
حمید عسگریفریمان۹۴/۱۰/۱۰به دستور دادستان مشهد
بنیامین بهادریتربت جام۹۴/۳/۱۲اعتراض برخی مردم
ارکستر سمفونیک تهرانتهران۹۴/۹/۷نوازندگی زنان
شهرام ناظریتبریز۹۴/۹/۲۶مخالفت برخی مسوولان تبریز
علی اکبر مرادیتهران۹۴/۶/۲۸عدم صدور مجوز از سوی اداره اماکن
وحید تاجرشت۹۴/۳/۱۰به دلایل نامشخص
علیرضا روزگارخمین۹۴/۳/۲۸اعتراض مردمی
کیهان کلهرتهران۹۴/۳/۱۹عدم صدور مجوز از سوی اداره اماکن
پرواز همایتهران۹۴/۳/۲۰به دستور دادستانی
مسعود شعاریماهشهر۹۴/۲/۲۶اعتراض خودجوش برخی مردم
گروه راز نوکاشان۹۴/۱/۲۹شورای تامین شهرستان کاشان
مهدی احمدوندماهشهر۹۴/۲/۲۷اعتراض به اجرای مختلط کنسرت
وحید تاجرشت۹۴/۳/۲۱به دلایل نامشخص
علیرضا قربانیگلبهار مشهد۹۳/۱۲/۶دستور دادستانی
گروه آقای سماعتهران۹۴/۱۲/۱۵عدم صدور مجوز اماکن
علیرضا قربانیتهران۹۳/۱۲/۱۱از سوی شورای نظارت دانشگاه
سیروان خسرویبوشهر۹۳/۱۱/۹نیروی انتظامی
گروه لیانشیراز۹۳/۱۰/۲۱از سوی مسوولان امنیتی شیراز
فرزاد فرزیناردبیل۹۴/۳/۱۰از سوی معاونت هنری
مسعود امامیتهران۹۳/۱۰/۵به دلایل نامعلوم
همایون شجریانتهران۹۳/۱۰/۲۸مسوولان وزارت کشور
علیرضا روزگارشهرستان انار۹۳/۱۱/۲۳اعتراض مردمی
گروه لیانبوشهر۹۳/۱۰/۱۲برخی اعتراضات مردمی
عماد طالب‌زادهاراک۹۳/۱۰/۳مخالفت نیروی انتظامی و اداره اماکن
بنیامین بهادریکرمانشاه۹۳/۷/۵بدون اعلام دلیل
مازیار فلاحیتهران۹۳/۸/۱عزای عمومی
گروه آرونمشهد۹۳/۷/۱۷به دستور اداره هنری ارشاد خراسان
سیروان خسرویسنندج۹۳/۶/۱۸ایجاد کمپین تحریم سیروان خسروی
حافظ ناظریتهرانشهریور ۹۳عدم صدور روادید هنرمندان خارجی
شهرام ناظرینیشابور۹۳/۷/۲۳دلایل نامعلوم
مرتضی پاشاییبرازجان۹۳/۳/۲۲دلایل نامعلوم
محسن یگانهارومیه۹۳/۵/۱۸عدم رعایت طرح تفکیک جنسیتی
مجید خراطهایاسوج۹۳/۲/۳۰اعتراض برخی از مردم
وحید تاجیزد۹۳/۲/۱۸اعتراض برخی از مردم
حسین علیزادهاصفهان۹۳/۵/۲۳عدم همکاری نهادهای اصفهان
مرتضی پاشاییمیبد۹۳/۷/۶گرانی بلیت
امید جهانیاسوج۹۳/۲/۳۰اعتراض برخی از مردم
گروه سایهآبادان۹۳/۸/۵اعتراض جمعی از طلاب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *