خواننده آذربایجانی در تالار وحدت انحصار موسیقی آذربایجانی را می شکند

سوم و چهارم اسفند ماه آیهان، خواننده آذربایجانی با حضور روی صحنه تالار وحدت انحصار در موسیقی آذربایجانی را می شکند.

به گزارش اخبار موسیقی ایران به نقل از روابط عمومی گروه موسیقی ریحان، کنسرت این گروه با صدای آیهان (هاشم اسلامیان) اسفندماه در تالار وحدت برگزار می شود.

آیهان در خصوص اجرای کنسرت در تالار وحدت گفت: تالار وحدن مکانی است که هرکس در آن به اجرای موسیقی می پردازد باید جا پای بزرگان بگذارد؛ جایگاه تالار وحدت رفیع است و اجرا در آنجا باید فاخر و قوی باشد زیرا در غیر این صورت توهین به شعور مردم و اهالی هنر و موسیقی است.
وی به ۱۲ سال تلاش خود برای اجرای برنامه ای در شأن ملت ایران و آذربایجان اشاره کرد و افزود: خوشبختانه رویکردی اداره کل موسیقی و آقای ارجمند، اجرای موسیقی های قوی در تالار وحدت بوده است. ما نیز چندین سال قبل می توانستیم این برنامه را اجرا کنیم اما تلاش کردیم تا برنامه ای روی صحنه ببریم که از استقبال عمومی بهره مند شود.
این گروه که پیش از این در شهرها و کشورهای مختلفی از جمله تبریز، اردبیل، زنجان، ارومیه، تهران، ترکیه، آذربایجان و ترکمنستان به اجرای موسیقی شاد آذری پرداخته اند، با عنوان یک رویداد متفاوت در موسیقی آذربایجان به این عرصه پا گذاشته اند تا انحصارها را بشکنند.
خواننده گروه ریحان در مورد شکستن انحصارها معتقد است که افرادی در موسیقی آذربایجان برنامه اجرا کرده اند که شاید موسیقی کوچه بازاری را به مردم تحمیل می کنند و مردم به دلیل عدم وجود نسل نو و شکوفایی جدید مجبور به استفاده از این موسیقی شدند؛ هنر باید در خدمت مردم و کشور باشد و مردم بهترین قاضی در انتخاب هنرمندان باشند نه اینکه یک نفر عرصه را چنان تنگ کند که مردم چاره ای جز شنیدن آن نداشته باشند البته با تدبیر دفتر موسیقی این انحصار شکسته است.
این هنرمند در پاسخ به اینکه امروزه شاهد اجرای پلی بک برخی گروه های موسیقی در کنسرت ها هستیم، نحوه اجرا در گروه ریحان به چه شکلی است، اظهار کرد: زمانی که از احترام به شعور مردم صحبت می کنیم نباید موسیقی پلی بک را به مردم تحمل کنیم زیرا توهین به شعور و حضور مردم است. مرم این اتفاق را می فهمند. گروه ریحان متفاوت کار کرده است و به صورت زنده و حرفه ای از تمام سازها و صدای من بهره می بریم و به هیچ وجه اجرای پلی بک نداریم.
در این کنسرت سازهایی مانند نقاره، درامز، تار، کمانچه، کلارینت،باس، گیتار بیس، پیانو و سینت سایزر استفاده می شود که برخی از آنها ارتباطی با سازهای موسیقی فولکلور آذربایجان ندارد و تنظیم چنین موسیقی راحت به نظر نمی رسد. در این خصوص خواننده گروه ریحان بیان کرد: رویداد متفاوت در موسیقی ریحان همین است که با تنظیمات “حجت مبذول” توانسته ایم سازهای غربی و آذری را ترکیب کنیم و با تحلیل و کار این نوآوری را در موسیقی آذربایجان به مردم ارائه دهیم.
وی در پاسخ به اینکه موسیقی ریحان در کدامیک از شاخه های موسیقی آذربایجان قرار می گیرد، گفت:  ما می خواهیم جای پا بسازیم. موسیقی ما با  وجود بهره گیری از علم و هنر اساتید پرسابقه آذربایجان مختص خودمان است. در واقع رنگ و لعاب تازه ای به این موسیقی داده ایم تا مردم رویداد تازه ای را ببینند.
کنسرت گروه آذری ریحان با ۱۶ قطعه اجرا می شود که ۴ قطعه آن با حرکات فولکلوریک آذری همراه است که توسط کودکان بین ۸ تا ۱۰سال هنرنمایی می شود؛ این کودکان پیش از این در کشورهای مختلف و در حضور مقامات کشوری حرکات فولکلوریک آذربایجان را به نمایش گذاشته اند و مقامات بسیاری کسب کرده اند.
در این کنسرت هنرمندان و ورزشکاران آذری حضور خواهند داشت و با استقبال مردم تا امروز، احتمال تمدید آن وجود دارد.
کنسرت گروه ریحان با صدای آیهان (هاشم اسلامیان) سوم و چهارم اسفند ماه ساعت ۲۱:۳۰ در تالار وحدت اجرا می شود و علاقمندان به تهیه بلیت می توانند به سایت ایران کنسرت www.iranconcert.com  مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *