«رهبر اکستر» روی آنتن شبکه چهارم می رود

«رهبر اکستر» روی آنتن شبکه چهارم می رود

مستند زندگی مصطفی کمال پورتراب با عنوان «رهبر ارکستر» به زودی روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

«رهبر اکستر» مستندی از زندگی مصطفی کمال پورتراب است که در واپسین لحظات زندگی اش به سفارش شبکه جهانی سحر و تهیه کنندگی عاطفه سادات دربندی ساخته شده و تا کنون پخش نشده است.

شبکه چهار سیما قصد دارد این مستند را به زودی و برای اولین بار روی آنتن ببرد. این اثر به نویسندگی، تدوین و کارگردانی غلام عباس فاضلی در پاییز و زمستان سال ۹۴ تولید شده و علی دهباشی سردبیر مجله «بخارا» نیز در آن حضور دارد.

مصطفی کمال پورتراب چهره ماندگار موسیقی ایران، آهنگساز و از استادان برجسته تئوری موسیقی و نیز از اعضای هیات مؤسس و نایب‌رئیس شورای عالی خانه موسیقی ایران بود.

پورتراب سازهای متنوعی نظیر فاگوت را از یاروسلاوبیزا، ویولن را از حشمت سنجری و عطاالله خادم میثاق و تار را از موسی معروفی فرا گرفت. وی هم‌چنین تئوری موسیقی ایرانی را نزد روح‌الله خالقی آموخت و در فراگیری آواز گروهی از آموزش‌های روبیک گریگوریان و در سرایش از آموزش‌های فریدون فرزانه و پاتما گریان استفاده کرد.

به طور خصوصی آهنگسازی را نزد پرویز محمود فراگرفت و از ۱۳۲۴ تدریس موسیقی را آغاز کرد. وی در سال ۱۳۴۰ سرپرستی یکی از ارکسترهای وزارت فرهنگ و هنر ایران را به عهده گرفت. هم‌چنین در فاصله ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۲ مدیر هنرستان موسیقی ایران شد. بعد از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران به تدرسی هارمونی و کنترپوان به صورت خصوصی ادامه داد و پس از گذشت چند سال به عنوان استاد دانشکده موسیقی دانشگاه هنر و دانشگاه آزاد نیز به صورت رسمی در این زمینه تدریس کرد.

یکی از پرفروش‌ترین آثار او کتابی به نام «تئوری موسیقی» است که تا سال ۱۳۹۱ به چاپ چهل و هشتم رسید و در سال ۱۳۸۷ به عنوان چهره ماندگار موسیقی ایران انتخاب شد.

پورتراب در ۲ تیر ۱۳۹۵ در سن ۹۲ سالگی در تهران در گذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *