زمزمه‌های تشکیل ارکستر موسیقی معاصر شنیده شد

 زمزمه‌های تشکیل ارکستر موسیقی معاصر شنیده شد

مدیران ارکستر «نیلپر» در تازه ترین نشست خبری خود از تشکیل ارکستر موسیقی معاصر ایران با حمایت علی رهبری خبر دادند.

به گزارش خبرنگار مهر، نوید گوهری رهبر ارکستر نیلپر در ابتدای این نشست خبری که سه‌شنبه نوزدهم خرداد در تالار وحدت برگزار شد با بیان اینکه ارکستر نیلپر یک ارکستر خصوصی است، توضیح داد: این ارکستر قریب به ۱۰ سال است که مشغول فعالیت حرفه‌ای در عرصه موسیقی جدی است و در این سال‌ها به قول منتقدان و هنرمندان همیشه جریان سازه بوده است. این ارکستر در طول سال‌های فعالیت خود هنرمندان جوان بسیاری را به عرصه حرفه‌ای موسیقی معرفی کرده است که قریب به اتفاق آنها امروز در سطوح بالای حرفه ای فعال هستند.

وی ادامه داد: به طور حتم کیفیت اجرایی ارکستر خالی از عیب و نقص نیست و نیاز زیادی به رصد کردن و پیشرفت دارد. من معتقدم که یک مجموعه موسیقایی خوب باید نظام‌مند، سیستماتیک و برنامه ریزی شده عمل کند تا بتواند با یک روند تدریجی به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود دست پیدا کند چرا که به اعتقاد من رویه های تدریجی، مطمئن‌تر و پایدارتر خواهد بود.

این رهبر ارکستر درباره کنسرت پیش رو بیان کرد: در این کنسرت رپرتوار متفاوتی را نسبت به سال‌های اخیر روی صحنه خواهیم برد. رپرتواری از موسیقی دوره «روکوکو» و «رومانتیک». البته من معتقدم که هر ارکستر نظام‌مند و حرفه‌ای باید بتواند موسیقی‌های مختلفی را به لحاظ سبک و اجرا در رپرتوار خود بگنجاند و بتواند تعداد تمرینات خود را به حداقل و تعداد اجراهای خود را وسعت ببخشد. البته بسیار خوشحالیم تا به امروز در دو بخش تمرینات و اجراها توانسته ایم به اهداف‌مان نزدیک شویم. ما در شش ماهه اول سال چهار کنسرت را برنامه ریزی کرده ایم که به ترتیب در ماه‌های اردیبهشت، خرداد، مرداد و شهریور میزبان علاقه مندان خواهد بود.

گوهری افزود: ارکستر نیلپر در دو سال اخیر به صورت متمرکز روی رپرتوار موسیقی معاصر و حتی به صورت خاص‌تر روی موسیقی آهنگسازان بلوک شرق تمرکز داشته است و سعی دارد تا در برنامه های آینده خود علاوه بر اجرای رپرتوارهای استاندارد کلاسیک و رومانتیک به بخشی از رپرتوار موسیقی معاصر در دیگر نقاط دنیا بپردازد. البته در رابطه با برنامه های بلند مدت هم باید بگویم که تعامل خوبی بین من و آهنگسازان ایرانی شکل گرفته، زیرا ارکستر نیلپر با پرداختن به موسیقی معاصر در این سالها توانسته است خود را به فضای کاری آهنگسازان ایرانی نزدیک تر کند. بنابراین حتما سعی خواهد که در برنامه های آینده بخشی از فعالیت های این ارکستر را به اجرای آثار این آهنگسازان نیز اختصاص دهیم.

احسان تارخ مدیر اجرایی ارکستر نیلپر هم در این نشست خبری با توضیح اینکه سیستم های مالی از مهم ترین عوامل حیات جریان های موسیقایی مستقل هستند، توضیح داد: متاسفانه اسپانسرهای مالی یا به تبلیغات می اندیشند یا به تعداد تبلیغات و یا به تعداد مخاطب اما این نظریه از پایه و اساس با نوع جریان های موسیقی جدی مغایرت دارد. جریان های موسیقایی جدی در هیچ کجای دنیا نه تبلیغات فراوان و بلندگوهای تبلیغاتی دارند و نه تعداد مخاطبان آنها در برنامه های جدی با دیگر شاخه های موسیقی قابل قیاس است اما آیا حمایت های مالی هم در همه جای دنیا از جریان های موسیقایی جدی و مستقل صورت نمی گیرد؟

این هنرمند عرصه موسیقی گفت: من اعتقاد دارم که حتی از نگاه تجاری نیز می توان با رویکرد دیگری با این مساله برخورد کرد. اینکه هر شرکت تجاری روی چه محصولی و یا روی چه بازار هدفی سرمایه گذاری می کند، خود می تواند بخشی از نگاه اسپانسرهای مالی برای سرمایه گذاری روی جریان موسیقی جدی را تغییر دهد. متاسفانه در حال حاضر حیات ارکسترهای مستقل وابسته به حمایت مخاطبان و حامیانش خواهد بود چرا که تمامی هزینه های گروه از منبع فروش بلیت تامین می شود.

مدیر اجرایی ارکستر نیلپر با اشاره به موضوع تشکیل ارکستر موسیقی معاصر ایران بیان کرد: خوشبختانه آقای علی رهبری که در کنسرت پیشین ارکستر نیلپر حضور پیدا کرد بسیار خوشحال شد که ارکستری در این سطح توانسته است به صورت مستقل چنین اجراهایی را برگزار کند. وی پیشنهاداتی را در زمینه تشکیل ارکستر موسیقی معاصر ایران هم داشت که خوشبختانه در این زمینه به تفاهمات خوبی دست یافته ایم و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک بتوانیم به صورت تنگاتنگ با مجموعه ارکسترها و آقای رهبری همکاری داشته باشیم. از سوی دیگر به نظر من اتفاقاتی که در مجموعه بنیاد رودکی و ارکستر سمفونیک در حال رخ دادن است اتفاقات خوبی است.

تارخ تاکید کرد: به هر حال باید دید که در آینده این جریانات تا چه اندازه می توانند از موسیقی جدی و سیستماتیک شدن این نوع از موسیقی و شایسته سالاری حمایت کند و تا چه اندازه معضلات بزرگی همچون حاشیه سازی، رفیق بازی و باند بازی را در عرصه موسیقی که تا به امروز آفت بزرگ این عرصه بوده را حل و فصل کند. در نهایت هدف این مجموعه  تولید موسیقی با کیفیت در فضایی آرام و به دور از حاشیه و در عین حال کاملا حرفه ای و ارایه آن به مخاطبان هنر موسیقی است.

کنسرت ارکستر نیلپر ۲۳ و ۲۴ خردادماه با اجرای آثاری از کارل فیلیپ امانوئل باخ، بنجامین بریتن و گوستاو هولست به رهبری ارکستر نوید گوهری و سولیست فلوت کلاریز کشاورز در تالار وحدت برگزار می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *