پاسخ پرواز همای به برخی انتقادها

پاسخ پرواز همای به برخی انتقادها

«پرواز همای» در راستای انتقاداتی که به او شده، پاسخی را در قالب یک یادداشت ارائه کرده است.

در این یادداشت که نسخه‌ای از آن در اختیار بخش موسیقی قرار گرفته، آمده است:

«۱- من از روزی که به دنیا آمدم تا به امروز در ایران زندگی کرده‌ام و فقط برای اجرای کنسرت در هر تور، چند هفته‌ای به خارج از کشور سفر داشته‌ام. خواهش می‌کنم اطلاعات غلط ندهید.

۲- اگر شعرها و آهنگ‌های من را با دیدگاه بدون غرض و عارفانه نگاه کنید و وقت بیشتری بگذارید و بشنوید پی به اعتقاد و باورهای دینی من خواهید برد. مانند آهنگ “خدا در روستای ماست”.

۳- هر کسی در گذشته‌ی زندگی خویش، اشتباهاتی داشته است که با مرور زمان به حقیقت دست پیدا کرده و راهش را پیدا می‌کند. من نیز یک انسانم که پی به اشتباهاتم برده‌ام و امروز تلاش می‌کنم تا ثابت کنم من هم فرزند همین سرزمینم. بلاتشبیه، مگر جز این است که امام حسین علیه‌السلام به حُر ریاحی که از یزیدیان بود، اعتماد کرد و او را بخشید؟ اما شما به یک جوان که دوست دارد به وطن و مردم سرزمین و نظامش خدمت کند، هزار تهمت ناصواب می‌زنید تا فرصت اثبات خویش را نداشته باشد؟

۴- پروردگار گواه است، آهنگی که برای شهدای گمنام ساختم را با تمام وجود و از صمیم قلب خواندم و با لحظه لحظه ساختن و ضبط این آهنگ اشک ریختم. آن روز که خبر یافتن پیکر ۱۷۵ شهید غواص را خواندم مانند تمام عاشقان سرزمینم تلاش کردم تا به سهم خود، تحفه‌ای تقدیم سرافرازانِ همیشه جاوید وطنم کنم. آنچه امروز قلب من را آزرده کرده این است که یاد کردن از شهدای دفاع مقدس را ابزاری برای حضور دوباره من بر صحنه‌ی موسیقی دانسته و خوانده‌اید. من هیچ گواهی ندارم جز خدای شهیدان و روح متعالی شهدایی که با نثار جان‌شان از ناموس سرزمینم پاسداری کردند.

۵- اگر من در گذشته اشتباهی داشته‌ام، پذیرفته‌ام و آمده‌ام که جبران کنم. صبور باشید، امروز و آینده‌ام را ببینید و سپس تصمیم بگیرید.

۶- نمی‌دانم این همه اصرار برای تخریب من از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ من پاسخ اعتماد نظام را، پاسخ محبت مردم را و پاسخ انتقاد اهالی موسیقی و منتقدان را فقط روی صحنه می‌توانم بدهم، چرا این فرصت را نداشته باشم؟

۷- ناحق به من تهمت ضد انقلاب می‌زنید؟ من فرزند این انقلاب هستم و تا زنده‌ام وفادار به این سرزمین خواهم ماند.

۸- درست است، آخرین بار پنج سال پیش من به اشتباه با چند شبکه‌ی ماهواره‌ای مصاحبه داشتم، اما هرگز بیرون از چارچوب کنسرت‌هایم حرفی نزدم. اگر شما خلافش را می‌دانید با مدرک ثابت کنید و تهمت ناروای ضد‌انقلاب نزنید.

۹- در این هشت سالی که روی صحنه نبوده‌ام هر ماه به وزارت ارشاد مراجعه کردم اما صلاح نمی‌دیدند و بستر جامعه برای اجرای کنسرت من فراهم نبود چون بخشی از شعرهایم در راستای مبارزه با ریاکاری است. متاسفانه برداشت‌های گوناگون از شعرها و آهنگ‌هایم خیلی‌ها را به اشتباه می‌اندازد، اما به امید پروردگار امروز یک همای تکامل یافته و آگاه با زبانی متفارت خواهید دید. باور نمی‌کنید؟ بیایید و ببینید.

۱۰- این شما هستید که شعرها و آهنگ‌هایم را آن‌گونه که دوست دارید تفسیر می‌کنید و به خود می‌گیرید یا ضد دین و ضد انقلاب تفسیر می‌کنید. همان‌طور که پیش‌تر در همین جوابیه نوشتم، شما من را خوب نمی‌شناسید که اگر می‌شناختید، می‌دانستید که من هم مسلمانم، معتقد به خداوند یکتا، پایبند به باورهای دینی، عاشق این سرزمین و فرهنگ و آماده‌ی خدمت و حتم دارم در پیشگاه خداوند آن‌که تهمت می‌زند، گنهکار است.

۱۱- من یک هنرمندم. می‌خواهم برای مردم سرزمینم بخوانم و از حاشیه‌ها دور باشم. خواهش می‌کنم من را وارد این بازی‌ها نکنید.

۱۲- فرهنگ ایرانی و اسلامی ما سرشار از آموزه‌ها و پندهایی است که ما را دعوت به شکیبایی و مهرورزی می‌کند. به رسول رحمت و مهربانی، قدری مهربان‌تر باشید، صبر پیشه کنید، اعتماد کنید و قصاص قبل از جنایت نکنید.

مفتخرم در روستای احمد سرگوراب در گوشه‌ای از همین سرزمین به دنیا آمدم. روستایی‌ام و کشاورز زاده. این شعر را که از زبان کودکی روستایی‌ست و در تمام اجزایِ طبیعت نشانه‌های خدا را می‌جوید و می‌بیند به شما تقدیم می‌کنم.

خدا در روستای ماست / خدا در روستای ما کشاورز است / خدا را دیده‌ام با کارگر‌ها مهر را می‌کاشت / ایمان را درو می‌کرد / خدا روی چمن‌ها می‌دمید و می‌دوید از روی شالیزار / خدا با باد و گندم‌زار می‌رقصید / من از این روستای سبز و از این بوی شالی گشته‌ام سرمست / خدا هرجا که بوی گندم و آب و علف باشد در آنجا هست / خدا در روستای ماست …»

«پرواز همای» از فردا (۲۰ خردادماه) پس از هشت سال در تالار وزارت کشور روی صحنه خواهد رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *