پرواز همای با ˝فریاد˝ به کاخ سعدآباد آمد

پرواز همای با ˝فریاد˝ به کاخ سعدآباد آمد

گروه موسیقی مستان به خوانندگی پرواز همای در کنسرت‌های پایانی خود پیش از ایام محرم و صفر، طی سه اجرا در محوطه کاخ سعدآباد به صحنه رفت.

 پرواز همای که ماه گذشته بالأخره طلسم چند ساله برگزار نشدن کنسرت در کاخ‌موزه سعدآباد را در چند اجرا شکست، در روزهای هفتم تا نهم مهرماه نیز اجرای خود را در فضای باز این محیط تاریخی تکرار کرد.

در این اجراها، تمامی اعضای گروه مستان نیز به همراه نقاش و خطاط این گروه، پرواز همای را برای اجرای هر چه بهتر همراهی کردند.

سخنرانی و خوشامدگویی مدیر روابط عمومی کاخ سعدآباد و پخش ویدئو کلیپ “گمنام” با صدای پرواز همای، بخشی از پیش‌برنامه‌های این کنسرت بودند تا این‌که بالأخره با چندی تأخیر اعضای گروه مستان با استایل خاص خودشان هر کدام همراه با یک شاخه گل رز زرد به روی صحنه آمدند.

سپس پرواز همای سه‌تار به دست، قطعه “هر چه هستی تویی” را با همراهی گروه مستان و طرفدارانش به عنوان نخستین اجرای زنده این کنسرت در حالی خواند که هنوز تماشاگران حاضر در کاخ سعدآباد روی صندلی‌های خود ننشسته بودند و نظم ویژه‌ای در محوطه برقرار نبود.

پس از اجرای قطعه نخست این کنسرت پاییزی، پرواز همای به نیابت از طرف همه اعضای گروه مستان، به علاقه‌مندان حاضر در کاخ سعدآباد خوش‌آمد گفت و ابراز امیدواری کرد که گروه مستان شبی ویژه را برای آنان خلق کند. با اتمام صحبت‌های ابتدایی همای، اعضای گروه مستان قطعه پرشور “دیوانه چو دیوانه ببینند” را از آلبومی با همین نام نواختند که این اثر بسیار مورد توجه مخاطبان قرار گرفت و هر کدام آن‌ها ترجیع‌بند این اثر را با پرواز همای می‌خواندند.

“دیوانه‌تری”، “پیکرتراش”، “فریاد”، “با همه مست”، “بی‌کس” و “زیباتر از خورشید و ما” قطعات دیگری بودند که در ادامه کنسرت توسط پرواز همای اجرا شدند. همچنین در میانه‌های این کنسرت، قطعه بسیار محبوب “سرزمین بی‌کران” که یک اثر ملی میهنی است و همای آن را در کنسرت‌های بین‌المللی با ارکستر سمفونیک اجرا کرده است، توسط گروه مستان اجرا شود. پس از این قطعه، دو اثر محبوب دیگر با نام‌های “عاقبت ای دل همه پا در گلیم” و “شیرین‌لب” نیز در میان استقبال تماشاگران اجرا شدند.

“زیباتر از خورشید و ماه” قطعه دیگری بود که در این کنسرت اجرا شد و پرواز همای آن را به سید فاضل جمشیدی استاد آواز و از فعالان حوزه موسیقی تقدیم کرد. در ادامه این کنسرت برخی از اعضای ارکستر مستان نظیر نوازندگان نی و نوازنده کمانچه این گروه، قطعاتی کوتاه را تک‌نوازی یا هم‌نوازی کردند و فضای بسیار باشکوهی به محوطه کاخ سعدآباد بخشیدند.

بخشی دیگر از کنسرت مستان به اجرای قطعاتی گیلکی اختصاص داشت که در این بخش، پرواز همای آثار “آی خدا”، “وای می‌کمر” و “مشدی گل‌مار” را به زبان مادری‌اش به تمامی حاضرین در کاخ سعدآباد تقدیم کرد. در پایان کنسرت همای با اجرای قطعه پر غرور وطنی “میهن” در میان استقبال طرفدارانش به پایان رسید تا پس از این اجرا، اکثر دوستداران همای برای عکس گرفتن و تقدیر از هنرمند محبوبشان به سمت او بروند.

اعضای گروه مستان را برای اجرای این کنسرت، علاوه بر پرواز همای به عنوان خواننده، آهنگساز، شاعر و رهبر ارکستر، میلاد علی‌پور (تار)، مسلم علی‌پور (کمانچه)، محمد نوذری (سنتور)، پاشا هنجی و سعید فهیمی (نی)، اسفندیار شهمیر (نی و دف)، پیمان خازنی (بم‌ساز) و حمیدرضا یوسفی (تنبک و جیمبی) تشکیل می‌دادند، در حالی که هادی اسکندری نیز به عنوان خطاط، آن‌ها را همراهی می‌کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *