چهره‌ خاص موسیقی ایران درگذشت

چهره‌ خاص موسیقی ایران درگذشت

بعد از غلامعلی پورعطایی و محمد درپور حالا نوبت غلام مارگیری بود که به صف رفتگان موسیقی نواحی ایران بپیوندد.

غلام مارگیری که به عنوان شناسنامه و سند هویتی موسیقی هرمزگان در جشنواره های معتبر خارجی و داخلی شناخته شده بود نوازنده چیره دست دف و سازهای کوبه ای بود و در آواز و اوراد و مولودی خوانی های آیینی صدا و شیوه ای منحصر بفرد داشت.

وی که در کسوت بابازار گونه ای خاص از موسیقی درمانی را برروی مخاطبین و مراجعین اجرا می کرد،در سال های اخیر بیش از گذشته مورد توجه برگزارکنندگان و متولیان فستیوال ها و جشنواره های مختلف موسیقی قرار گرفته بود.

وی آخرین بار دوم تا پنجم اردیبهشت امسال به همراه علیرضا ملاحسینی و قنبر راستگو در شهر لینز اتریش به روی صحنه رفت.

علیرضا ملاحسینی که در آخرین کنسرت، مارگیری را در کشور پایتخت موسیقی کلاسیک جهان (اتریش )همراهی کرده است درباره این تجربه گفت:وی در لحظه پای گذاشتن بر سن موسیقی و پیش از دست افشاندن بر دف ،با حضور کاریزماتیک خود ،جوهر و جان مایه موسیقی را به مخاطبان اروپایی عرضه کرد.

ملاحسینی ساعتی پس از درگذشت غلام مارگیری در گفت و گو با ایرنا افزود:آنچه این شخصیت موسیقی هرمزگان را از دیگر اساتید موسیقی نواحی ایران متمایز می کرد فراتر از تبحر او در نوازندگی سازهای کوبه ای و تسلطش در خواندن نغمه های جنوبی بود و به شخصیت معماری شده و ساخته و پرداخته وی وابسته بود.

مدیر فستیوال ۴۰۲۰ اتریش نیز فروردین سال گذشته پس از سفر به بندرعباس و دیدار با غلام مارگیری و تعدادی دیگر از پیشکسوتان موسیقی هرمزگان موسیقی ˈاهل هوا ˈ را جادویی و شگفت انگیز توصیف کرد و گفت: این موسیقی بر ریتم های پرشور و تکرار شونده بنیان شده و شعرهای مناسبتی و آیینی، آن را از دیگر انواع موسیقی متمایز کرده است.

پیتر لایش (Peter Leisch) آشنایی خود با این موسیقی را یک مکاشفه دانست و افزود: اکنون به خوبی می داند چه پیوند و ارتباط تنگاتنگی بین چگونه زیستن و شکل زندگی این افراد با نوع موسیقی که می نوازند، وجود دارد.

وی اذعان داشت:در سفر به کرانه خلیج فارس و دیدار با بزرگان موسیقی هرمزگان پنجره های زیادی از رویدادها و بسترهای تشکیل دهنده موسیقی این خطه بر روی وی گشوده شده است.

یک لوح فشرده (سی دی )از آثارغلام مارگیری با عنوان آوازهای زار شامل ۲۷قطعه از آثار این هنرمند در سال ۸۲توسط شرکت ماهور وارد بازار شده است که تنها آلبوم رسمی وی است

غلام مارگیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *