کاش جشنواره «موسیقی کلاسیک ایرانی» رقابتی نشود

 کاش جشنواره «موسیقی کلاسیک ایرانی» رقابتی نشود

نخستین دوره جشنواره «موسیقی کلاسیک ایرانی» قرار است ۱۹ تا ۲۴ آذر ماه در تالار رودکی تهران برگزار شود. تمرکز این جشنواره بر گروه ها، آهنگسازان و خوانندگان نسل میانی موسیقی اصیل ایرانی است.
یکی از گروه هایی که نامش در جدول اجراهای نخستین دوره ی این جشنواره به چشم می خورد، گروه موسیقی «امیر جاهد» است. سرپرستی این گروه را مهدی مسّاح بیدگلی نوازنده بم تار برعهده دارد.
سرپرست گروه موسیقی «امیر جاهد» درباره این گروه و اجرایش در جشنواره «موسیقی کلاسیک ایرانی»، گفت: گروه «امیر جاهد» به نام مرحوم استاد محمدعلی امیر جاهد، تصنیف ساز بزرگ موسیقی ایرانی، در خانه این استاد و زیر نظر شهرداری تهران فعالیت می کند.
مساح بیدگلی افزود: قرار است گروه ما در جشنواره ی «موسیقی کلاسیک ایرانی» اجرایی داشته باشد و ما از این اتفاق خوشحالیم و امیدواریم بتوانیم رضایت خاطر مخاطبان را جلب کنیم.
سرپرست گروه «امیر جاهد» درباره ی قطعه هایی که قرار است این گروه در جشنواره اجرا کند، گفت: «صوفی خانقاهی»، «سودای دل»، «پروانه»، دو قطعه ی ضربی، آواز و تکنوازی تار، قطعه هایی است که اجرای گروه را در جشنواره تشکیل می دهد.
مسّاح بیدگلی همچنین درباره ی ترکیب اعضای گروه موسیقی «امیر جاهد» در جشنواره، گفت: حسین روزبهانی آهنگساز گروه است و علی یاری پور نیز خوانندگی گروه ما را بر عهده دارد. نوازندگان گروه نیز عبارتند از: الناز نوتاش (عود)، سجاد خانقاهی (سنتور)، رامین عبدالهی (کمانچه)، امیرحسین موسوی (دف)، سعید میرزاحسینی (نی)، آرزو کامیار (پرکاشن) و مجید علیزاده (تنبک). بنده نیز نوازنده ی تار باس هستم.
این نوازنده درباره ی جشنواره ی «موسیقی کلاسیک ایرانی» گفت: برنامه ریزی ها در جشنواره بسیار دقیق و حرفه یی بوده است. هر چند باید درباره ی برگزاری آن، پس از پایان جشنواره نیز نظر داد. به هر ترتیب می توانم بگویم تا این لحظه همکاری بسیار خوبی با گروه ها شده و همه چیز خوب بوده است.
سرپرست گروه موسیقی «امیر جاهد» درباره ی رقابتی شدن جشنواره در دوره های آینده هم گفت: ترجیح می دهم این اتفاق نیفتد؛ ما از برگزاری رویدادهای رقابتی ذهنیت خوبی نداریم و همواره این اتفاق به شکلی افتاده که ترجیح می دهیم در بخش جنبی حضور داشته باشیم. تجربه نشان داده در بخش رقابتی، برگزار کنندگان برخورد منصفانه یی ندارند و یا آن طور که باید، به این موضوع اهمیت نشان نمی دهند، که ما این اتفاق را در جشنواره ی موسیقی فجر دیده ایم. متأسفانه بخشی رقابتی همیشه دچار نوعی بی اهمیتی شده است.
مساح بیدگلی افزود: به باور من اگر نظر دیگر موسیقی دان ها را هم بپرسید، آنان نیز تمایل چندانی به این موضوع نشان نمی دهند و ترجیح می دهند بخش رقابتی را برای اجرای خود انتخاب نکنند. البته بخش رقابتی می تواند به رونق جشنواره کمک کند، اما به نظرم این اتفاق در جشنواره های کشور ما نتیجه ی خوبی نخواهند داشت و به ناراحتی و دلسردی موسیقی دانان می انجامد.
گروه موسیقی «امیر جاهد» سه شنبه، ۲۳ آذر ماه ساعت ۱۷ تا ۱۹ در قالب اجراهای نخستین جشنواره ی «موسیقی کلاسیک ایرانی» در تالار رودکی روی صحنه می رود.
نخستین جشنواره ی «موسیقی کلاسیک ایرانی» ۱۹ تا ۲۴ آذر ماه به دبیری امیر مردانه در تالار رودکی تهران برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *