«کمانچه نوازی» سعید فرج پوری در چهارگاه و بیات ترک منتشر شد

«کمانچه نوازی» سعید فرج پوری در چهارگاه و بیات ترک منتشر شد

این آلبوم اثری است در گونه موسیقی سازی ایرانی که در آن، فرج پوری با کمانچه خود قطعه هایی را در دستگاه چهارگاه و آواز بیات ترک نواخته که در این اجرا، کامبیز گنجه یی، نوازنده چیره دست تنبک با ضرب وی را همراهی کرده است.
سعید فرج پوری از نوازندگان نام آشنای کمانچه است که سال ها در گروه قدیمی «دستان» عضویت داشته و همچنین در گروه های «عارف» و «شیدا» نیز ساز زده است.
وی در مقام آهنگساز، آلبوم هایی چون «غوغای عشق بازان» (محمدرضا شجریان)، «میخانه ی خاموش» (سالار عقیلی) و «ای جان جان، بی من مرو» (همایون شجریان) را ساخته است.
در آلبوم «کمانچه نوازی» (چهارگاه و بیات ترک) در کنار قطعه های اجرا شده بر مبنای گوشه های ردیف موسیقی ایرانی، چند ضربی، چهارمضراب و رِنگ نیز از آثار بزرگان موسیقی ایرانی همچون استادان روانشاد درویش خان، رکن الدین مختاری، علی اصغر بهاری و سید حسن کسایی گنجانده شده است. در کنار این ها، دو مقدمه و یک چهارمضراب نیز از ساخته های سعید فرج پوری در این آلبوم اجرا شده است.
آلبوم «کمانچه نوازی» (چهارگاه و بیات ترک) دارای ۱۷ قطعه به شرح ذیل است:
«پیش درآمد قدیمی به یاد استاد بهاری»، «درآمد»، «ضربی زابل» (از استاد علی اصغر بهاری)، «آواز زابل»، «چهارمضراب»، «حُدی و پهلوی»، «رِنگ» (اثر رکن الدین مختاری)، «مخالف سه گاه»، «مقدمه» (از سعید فرج پوری)، «ضربی مخالف» (اثر استاد علی اصغر بهاری)، «مثنوی مخالف»، «چهارمضراب» (از سعید فرج پوری)، »ضربی بیات ترک»، «درآمد و کرشمه»، «ضربی و چهارمضراب»، «مقدمه ی شوشتری» (اثر سعید فرج پوری)، «آواز شوشتری» و «رِنگ» (اثر درویش خان).
آلبوم «کمانچه نوازی» (چهارگاه و بیات ترک) به همت مؤسسه ی ماهور منتشر شده است. پیش از این نیز این ناشر آلبوم «کمانچه نوازی» (بر اساس ملودی های کردی) را با دونوازی سعید فرج پوری و پژهام اخواص منتشر کرده بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *